Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Eliberarea documentelor medicale de către angajator
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Eliberarea documentelor medicale de către angajator

Am nevoie de întreaga evidență medicală referitoare la persoana mea, aflată în posesia angajatorului. Cum o pot obține?
HOTĂRÂRE nr. 355 din 11 aprilie 2007 (*actualizată*) privind supravegherea sănătăţii lucrătorilor

ART. 17
Fişa de aptitudine care finalizează examenul medical la angajarea în muncă se
completează numai de către medicul de medicina muncii, în două exemplare
, unul
pentru angajator şi celălalt pentru lucrător.

ART. 22
Examenul medical periodic cuprinde următoarele:
a) înregistrarea evenimentelor medicale care s-au petrecut în intervalul de la examenul medical în vederea angajării sau de la ultimul examen medical periodic până în momentul examenului medical respectiv;
b) examenul clinic general, conform dosarului medical prevăzut în anexa nr. 4;
c) examenele clinice şi paraclinice, conform modelului de fişă prevăzut în anexa nr. 1 şi examenului indicat de către medicul specialist de medicina muncii;
d) înregistrarea rezultatelor în dosarul medical prevăzut în anexa nr. 4;
e) finalizarea concluziei prin completarea fişei de aptitudine, conform modelului prevăzut în anexa nr. 5, de către medicul specialist de medicina muncii, în două exemplare, unul pentru angajator şi celălalt pentru lucrător.

[ link extern ]

Intregul dosar medical cred ca se poate solicita direct medicului de medicina muncii.
Angajatorul are obligatia de a inmana un exemplar din fisa de aptitudine completata de medicul de medicina muncii unde se inscrie daca angajatul este sau nu apt ptr practicarea meseriei in locul de munca unde lucreaza.
Medicul de medicina muncii trebuie sa noteze daca are recomandari sau daca ii da angajatului trimitere la medic specialist.
HG nr.355/ 2007 cu modificarile si completarile ulterioare.
-art.47 Lucratorii au acces, la cerere, la toate informatiile referitoare la starea lor de sanatate.