Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Cresterea animalelor
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Cresterea animalelor

Buna ziua!
Am la tara un vecin care creste animale pentru crercializare.
As dori sa cunosc cate animale poate creste langa casa.
Ce as putea sa fac in aceasta problema , eu nu pot sta in curte de miros de excremente de amimale..
multumesc
Exista dispozitii legale care precizeaza concret distantele intre proprietati si numarul de animale care pot fi detinute in zona urbana si rurala
Sesizati oficial autoritatea publica locala=primaria si autoritatea de sanatate publica locala
Ce animale crește?
Buna ziua!
Are in curte multi porci , vaci vreo4, oi si capre peste 20,
Distanțe legale-porci-între 7-20- distanța este 100m
păsări-între 50-100 50m.
taurine--între 6-50 50m.
Chiar dacă omul nu are nr, minim pe care îl prevede Ordin 119/2014 care a înlocuit vechiul Ordin MS 536/1997(ESTE ABROGAT) puteși face o sesizare către DIRECȚIA SANITAR VETERINARĂ și Primărie.și solicitați printre altele ca vecinul să ia măsuri permanente de salubrizare a perimetrului
Eu, cel puțin , consider că distanțele stabilite sunt destul de mici, având în vedere mirosul pe care îl emană un singur porc sau vacă(nu mai vorbesc de muște)
Vedeți că trebuie să aibă scurgere corespunzătoare , depozitele-grajdurile trebuie să fie la 100m, de vecin, -lucruri care le sesizați către primărie
Baza legala este:
Ordinul MS nr. 119/2014 pentru aprobarea Normelor de igiena si sanatate publica privind mediul de viata al populatiei, Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 127 din 21 februarie 2014 .
Art. 11
(1) Distantele minime de protectie sanitara intre teritoriile protejate si o serie de unitati care produc disconfort si riscuri asupra sanatatii populatiei sunt urmatoarele:
- Ferme de cabaline, intre 6-20 capete: 50 m
- Ferme de cabaline, peste 20 capete: 100 m
- Ferme si crescatorii de taurine, intre 6-50 capete: 50 m
- Ferme si crescatorii de taurine, intre 51-200 capete: 100 m
- Ferme si crescatorii de taurine, intre 201-500 capete: 200 m
- Ferme si crescatorii de taurine, peste 500 de capete: 500 m
- Ferme de pasari, intre 51-100 de capete: 50 m
- Ferme de pasari, intre 101-5.000 de capete: 500 m
- Ferme si crescatorii de pasari cu peste 5.000 de capete si complexuri avicole industriale: 1.000 m
- Ferme de ovine, caprine: 100 m
- Ferme de porci, intre 7-20 de capete: 100 m
- Ferme de porci, intre 21-50 de capete: 200 m
- Ferme de porci, intre 51-1.000 de capete: 500 m
- Complexuri de proci, intre 1.000-10.000 de capete: 1.000 m
- Complexuri de porci cu peste 10.000 de capete: 1.500 m
- Ferme si crescatorii de iepuri intre 100 si 5.000 de capete: 100 m
- Ferme si crescatorii de iepuri cu peste 5.000 de capete: 200 m
- Ferme si crescatorii de struti: 500 m
- Ferme si crescatorii de melci: 50 m
- Adaposturi pentru animale, inclusiv comunitare: 100 m
- Depozite pentru colectarea si pastrarea produselor de origine animala: 300 m
- Platforme pentru depozitarea dejectiilor porcine: 1.000 m
- Depozite pentru produse de origine vegetala (silozuri de cereale, statii de tratare a semintelor): 200 m
- Depozitele de combustibil, fier vechi si ateliere de taiat lemne: 50 m
- Parcuri eoliene: 1.000 m
- Parcuri fotovoltaice: 500 m
(2) Conformarea la prevederile alin. (1) se va face in termen de 180 de zile de la intrarea in vigoare a prezentelor norme.
Art. 12
Suprafetele de teren incluse in zonele de protectie sanitara pot fi exploatate agricol, cu exceptia culturilor de plante utilizate in scop alimentar sau furajer, care necesita folosirea de fertilizatori si pesticide si care, prin fixarea sau concentrarea de substante poluante pot fi vatamatoare pentru om sau animale.