avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 558 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... masuratori topometrice
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

masuratori topometrice

as vrea sa stiu daca pot beneficia si eu de masuratori cadastrale si topometrice gratuite si care sunt pasii de urmat
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 07:43, 9 Mai 2015
Teoretic ,legiutorul a dispus modificarea dispozitiilor prin care Agentia Nationala de Cadastru si Publicitate Imobiliara a lansat Proiect privind Completarea Sprijinului UE pentru Restructurarea Agriculturii,denumit CESAR, care ii ajuta atat pe fermieri, cat si pe proprietarii de imobile ,sa execute gratuit cadastrul bunurilor proprietate
Prin implementarea acestui proiect se va demara pana in 2020 introducerea cadastrului initial in 19 unitati administrativ-teritoriale =UAT din 13 judete, urmand ca pana in 2020 lucrarile sa fie extinse in alte 60 UAT- uri din 15 judete.
Concret,desi proiectul prevede implementarea la nivelul intregii tari a operatiunii de cadastru general gratuit efectuat de catre stat ,acest lucru se va realiza foarte greu, in lipsa banilor
Aceia care sunt interesati acum de un cadastru ,trebuie in continuare sa apeleze la persoanele abilitate de catre OCPI/ANCPI sa execute lucrari de masurari cadastrale
Dvs va revine dreptul sa verificati daca locuiti intr-una din unitatile administrativ teritoriale din primul esalon care beneficiaza de finantare pentru cadastru gratuit
Urmeaza sa contactati personal registratorul sef al ocpi local care va va comunica daca unitatea se afla in programul de cadastru gratuit
pana la urma tot pe banu meu sunt mai sigur oricum vreau sa fac proiectu si fara topometrist nu imi face.multumesc frumos
Procedura de masurare cadastrala,tot de catre cadastrist este executata,indiferent de sursa de plata - client sau de catre autoritatea ocpi prin programul CESAR

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cadastru gratuit Ionita2205 Ionita2205 Buna ziua! Ieri s-a anuntat ca pana in 2023 se va face gratuit cadastrarea tuturor cladirilor. Eu sunt cu actele in derulare si va intreb daca o sa beneficiez ... (vezi toată discuția)
Cadastru imobil ioneliya38 ioneliya38 buna seara,am inteles ca din aceasta luna se vor face gratuit intabularile si cadastrele imobilelor.daca este asa,cum procedam?la fel ca inainte?sunam la ... (vezi toată discuția)
Cadastru unui apartament andro_mariana andro_mariana Ce pasi sa fac ptr. a face cadastrul gratuit al ap. meu.....multumesc!! (vezi toată discuția)