Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Camere video in blocuri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Camere video in blocuri

Biroul executiv al unei asociatii de locatari poate impune locatarilor montarea unor camere video in scarile blocului? Precizez ca majoritatea locatarilor nu sunt de acord si totusi camerele au fost montate . Ce e de facut ?
Nu m-am gândit și la acest aspect dar nu ar fi echitabil și nu mai puțin ortodox? Căci, mă întreb,eu declar și îmi plătesc corect întreținerea pe nr. de persoane existente iar altul aduce în apartament 10 amici și achită întreținerea pt. o persoană. E ortodox au ba?
Lăsând la o parte gargara, revin cu o întrebare - care este prejudiciul adus prin montarea acestui sistem de supraveghere, care ar fi infracțiunea pt. o plângere penală, ?Care ar fi argumentele pentru admiterea unei acțiuni în obligația de a desființa sau într-o pl.penală?și care ar fi interesul, și justificarea calității procesuale active sau a calității de persoană vătămată
liamic43 a scris:

iar altul aduce în apartament 10 amici și achită întreținerea pt. o persoană.

Legiuitorul a prevazut obligatia introducerii la intretinere a persoanelor care locuiesc provizoriu sau definitiv in imobil mai mult de 15 zile/luna,deci nu se justiica a introduce la intretinere persoanele care participa la o onomastica sau alta petrecere ocazionala
Exista hotarari judecatoresti definitive care au dispus dezafectarea sistemului de supraveghere instalat in imobile de locuit in comun fara acordul tuturor proprietarilor
Persoana vatamata se poate constitui orice persoana care probeaza ca i-au fost incalcate drepturile legitime prin utilizarea neautorizata,sau de catre persoane fara drept a datelor cu caracter personal stocate pe sistemele de supraveghere

Nu m-am referit la persoane care vin în vizită ci la cei care sunt trecuți la întreținere ca o persoană și de fapt stau, locuiesc 10
Dacă ar avea acordul tuturor atunci nu ar mai intra în categoria persoanelor vătămate ?
Ce înțelegeți prin utilizarea neautorizată a datelor cu caracter personal?
Potrivit L.677/2001 art.2alin.6 , lege care se referă la protecția persoanelor și prelucrărilor datelor, prevede că această lege nu se aplică prelucrărilor efectuate de persoane fizice, exclusiv pentru uzul lor personal(biroul de administrație) iar datele în cauză nu sunt destinate a fi dezvăluite(sunt doar pentru protejarea vieții, integrității fizice și a patrimoniului locatarilor ) caz în care nu mai este necesar consimțământul persoanei(persoanelor)- a se vedea art.5 alin2 lit. b.
Președintele de bloc și biroul executiv nu se duc să publice pozele în ziare, să le dea la tv, deci să le facă publice ci datele(care nici nu au bandă mare de stocare care costă) le sunt utile doar pt . acțiunile domestice ale asociației.