Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Alcool 1,09 in etilotest
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Alcool 1,09 in etilotest

Buna ziua, mi-a iesit in etilotest 1,09 m-au luat la spital pentru a mi se recolta probe biologice, a treia zi am fost sa platesc probele ca sa nu astept mult, am pus si un avocat care mi-a zis ca ar fi o mica sansa dupa noul cod rutier 2015 sa raman cu permisul suspendat pe 3 luni si cu o amenda penala daca nu ma insel, mentionez ca nu am mai avut nici macar o amenda de circulatie, puncte etc.
Sunt sanse sa nu mi se anuleze permisul?
Va multumesc mult!
ion_daniel, utilizator
Avocatul dvs ar trebui sa stie ca in cazul amenzii penale, permisul se anuleaza.
Inseamna ca nu am inteles eu bine, dar mi-a zis ca ar fi o mica sansa sa raman cu permisul suspendat pe 3 luni dupa noul cod rutier, dar eu cred ca il anuleaza...
Daca in etilotest ati avut 1,09 mg/l alcool pur în aerul expirat, in sange este posibil sa aveti undeva la dublu valorii din aerul expirat, ceea ce este extrem de mult, aproape de coma alcoolica, nu pot sa inteleg ce ati cautat in starea asta la volan, ati avut mare noroc ca nu ati facut accident.
Din punctul meu de vedere condamnarea este iminenta.
Deci 100% o sa mi se anuleze permisul ?!
Interesant este ca majoritatea celor aflati in situatia dvs sunt interesati de soarta permisului, condamnarea, cazierul, pare sa nu va afecteze.