Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie cumulata cu venituri dintr-o societate ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie cumulata cu venituri dintr-o societate comerciala

Buna ziua,

La firma la care lucrez exista o persoana care s-a pensionat de putin timp si urmeaza sa primeasca pensia. Inainte de pensioare si -a deschis o firma in care este unic asociat. Este posibila cumularea celor 2 venituri?

Va multumesc.
In principiu , da!
Va redau mai jos un text care se afla in discutii...
Plenul Senatului urmeaza sa se pronunte prin vot asupra posibilitatii eliminarii interdictiei de cumul al salariului cu pensia si introducerea in loc a unei impozitari progresive, varianta pentru care liberalii, social-democratii si udemeristii deja s-au pus de acord in Comisia de munca.
In varianta Guvernului, persoanele ale caror pensii depasesc valoarea salariului mediu brut pe economie si care primesc in acelasi timp salariu de la stat trebuie sa opteze pentru una dintre cele doua forme de remunerare in 15 zile de la adoptarea proiectului de Lege in Parlament.
Cei care sunt in situatia interzisa de Lege, trebuie sa opteze, in cele 15 zile, intre suspendarea platii sumei pensiei nete care depaseste nivelul salariului mediu brut sau mentinerea pensiei, dar incetarea raportului de munca.
Proiectul transmis de Guvern Parlamentului prevede ca data de intrare in vigoare 1 iunie 2009.

Raportul Comisiei de munca modifica insa intentia Executivului si lasa posibilitatea cumulului, dar introduce impozitarea progresiva.
Astfel, daca nivelul pensiei nete este mai mic sau egal cu salariul mediu brut pe economie, atunci veniturile salariale sau cele asimilate lor se impoziteaza cu 16%.
Daca nivelul pensiei nete incasate este mai mare decat salariul mediu brut pe economie, dar mai mic sau egal cu 4 salarii medii brute, atunci veniturile salariale sau cele asimilate lor se impoziteaza cu 30%.
Daca nivelul pensiei nete incasate este mai mare decat nivelul a 4 salarii medii brute pe economie, dar mai mic sau cel mult egal cu 8 astfel de salarii, atunci veniturile salariale sau cele asimilate lor se impoziteaza cu 60%.
In fine, daca nivelul pensiei nete incasate este mai mare decat nivelul a 8 salarii medii brute pe economie, atunci veniturile salariale sau cele asimilate lor se impoziteaza cu 80%.
In aceste conditii, restul prevederilor Guvernului, legate de optarea pentru un tip de venit sau altul, nemaifiind necesara, sunt eliminate. In plus, noua lege propusa de Comisia de munca va avea ca termen de intrare in vigoare prima zi a lunii urmatoare publicarii ...
Sigur ca se poate.
1. Cumulul pensiei cu salariul de la stat este in discutie.
2. In rest, orice pensionar de limita de varsta poate sa aiba si pensie si contracte de munca (fara numar!) cu firme cu capital privat.