Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Credit franci elvetieni. Accept sau nu reconversia in ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Credit franci elvetieni. Accept sau nu reconversia in lei?

Buna. Am un credit in franci luat in 2007. atunci era in jur de 500 milioane vechi. Odata cu cresterea francului rata de 280 a crescut la 800. Acum prin preluarea volksbankului de catre transilvania ni s-a facut o oferta prin care rata se micsoreaza la 500 de la 800 (ni se returneaza-prin scaderea din sold comisionul de risc si se dimineuaza cu 23% creditul ramas). Dobanda va fi 1,47 in functie de robor (variabila) si 3% fixa a bancii. Ce spuneti sa accept sau nu oferta bancii?
Indiferent de eventualul raspuns, tot il veti injura pe cel ce va raspunde intrebarii Dvs.
Mai bine studiati bine problema (pe net gasiti informatii, opinii, inclusiv o casa de avocatura cu site propriu specializata in Volksbank), comparati diverse scenarii si luati decizia singur.
legalmgm, utilizator
Orice parere e binevenita; nu stiu firma de care spuneti, pe net specializata in volksbank. Eu tot citesc dar nefiind in domeniu nu inteleg mare lucru. Nu voi acuza pe nimeni ulterior :-), daca cineva, preferabil care se stie in domeniu, imi da un sfat, indiferent care e asta. e greu sa decizi ca profan in ceva ce nu intelegi
Comparati ce aveti acum, daca ramaneti in CHF, cu ce va ofera banca, si cu ce v-ar oferi alta banca in cazul in care ati refinanta creditul care il aveti (acum, inainte de acceptarea ofertei) pe alte conditii. Si decideti dvs.
Ce intrebati de fapt, daca sa acceptati ca in loc de 800 sa acceptati sa platiti 500?
Cititi bine oferta si daca nu intelegeti ce cititi, mergeti si consultati un specialist.
Oferta pe care a lansat-o B. Transilvania mi se pare ca reprezinta o solutie buna si corecta pentru cei cu credite in CHF. Practic, fiecare suporta o parte din cresterea ratei datorita evolutiei CHF.