Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Amnistia fiscala
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Amnistia fiscala

Sunt pfa si am somatii de la anaf. Daca nu sunt in proces cu ei nu beneficiez de prevederile ecestei legi?
Care este obiectul somatiilor?
somatia este pt neplata imp pe venit agricol si asigurari de sanatate
Art. 1 (1) Se anulează diferenţele de obligaţii fiscale principale, precum şi obligaţiile fiscale accesorii aferente acestora, stabilite de organul fiscal prin decizie de impunere emisă şi comunicată contribuabilului, ca urmare a reconsiderării/reîncadrării unei activităţi ca activitate dependentă, pentru perioadele fiscale de până la 1 iunie 2015 şi neachitate până la data intrării în vigoare a prezentei legi.
(2) Organul fiscal nu reconsideră/reîncadrează o activitate ca activitate dependentă şi nu emite o decizie de impunere în legătură cu o astfel de reconsiderare/reîncadrare, pentru perioadele anterioare datei de 1 iunie 2015.

Se pare ca se refera la alceva si anume la reconsiderarea veniturilor din activitate independenta ca venituri di activitate dependenta , cu implicatiile de rigoare ca de exemplu cass angajator.
robert1958, utilizator