Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Depunerea contestatiei amenda circulatie rutiera & ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Depunerea contestatiei amenda circulatie rutiera & Crima si pedeapsa la B.T.Asigurari

In data de 30.04.2009 are loc accidentul rutier,produs astfel;drum cu prioritate,incerc sa depasesc auto. din fata mea un TV din 19toamna care emana noxe teribile,ne apropiem de o intersectie dirijata prin indicatoare de reglementare a prioritatii (cedeaza trecere).TV-ul din fata mea nu semnalizeaza intentia de schimbare a directiei de mers,ma asigur(drumul este cu o singura banda pe sens)pe celalalt sens nu-mi vine nimic,nici un auto.cu 20-25 metri de intersectie,semnalizez si incep depasirea.Aproximativ in mijlocul intersectiei TV-ul efectueaza viraj stanga acrosandu-ma in portiera dreapta fata si spate.Ne deplasam la constatari daune,se incheie P.V.ul,vinovat este soferul T.V.-ului pt.neacordare de prioritate,240lei amenda si 3pct.penalizare.Semneaza P.V.-ul de primire si semneaza ca este de acord cu despagubirea conform legii. Am executat corect manevra de depasire tinand cont ca marcajul este discontinuu,intersectia dirijata si auto.din fata mea nu a semnalizat intentia de schimbare a directiei de mers?Mentionez ca pagubele la auto.Renault Megane condus de mine sunt in valoare de 14.542.23 lei iar la TV-u cateva zgarieturi la bara protectie stanga,acesta circuland de a 2-a fara nici o problema. In data de 04.05.2009 se deschide dosarul de dauna la B.T.Asig.RCA al dl. cu TV-ul.In data de 22.05.2009 service-ul imi elibereaza factura si devizul de reparatie cu care ma prezint la B.T.Asig.Acesta refuza sa-mi semneze acceptul de plata pe motiv ca pers.vinovata(soferul TV-ului)ar fi depus contestatie.L-am rugat sa-mi prezinte o dovada,chitanta in acest sens.Nu mi-a prezentat absolut nimic.Intre 22.05.-28.05.2009 acesta imi spune cate o minciuna in fiecare zi ; contestatia a depus-o soferul TV-ului,a depus-o sotia soferului (aceasta lucreaza la B.T.Asig.!?),a depus-o prin posta,a depus-o la Politie.De abia in data de 28.05.2009 asig.B.T.Asig.la insistentele mele emite o adresa catre Judecatoria si Politia Tulcea. A procedat corect asigB.T.Asig.refuzandu-mi plata daunei,fara a-mi arata inscrisuri din care sa reiasa motivul refuzului ? In data de 02.06.2009 in urma insistentelor mele (intre 25.05.-28.05.2009)compartimentul juridic al Politiei Tulcea (am fost la ei de 3 ori) emite o adresa catre B.T.Asig.prin care ii aduce la cunostinta asig.ca P.V.-ul de cotravente a fost contestat in instanta,din care nu reiese faptul ca P.V.-ul a fost contestat in termenul legal de 15 zile.Pe data de 28.05.2009 am fost personal la Seful Pol.Rutiere Tl. ,care impreuna cu secretara dansului,au avut un comportament expeditiv fata de mine,spunandu-mi ca nu are timp sa verifice cand a fost depusa contestatia.Pe data de 27.05.2009 am fost la secretara Sefului Pol. Rutiere Tl.,care mi-a spus ca exista o contestatie a P.V.-ului respectiv, inregistrata pa data de 19.05.2009 in conditiile in care accidentul a avut loc pe data de 30.04.2009. In momentul primirii contestatiei Politia trebuia sa elibereze o dovada in acest sens,conform O.G.2/2001,sau contestatia trebuia depusa la Judecatorie conform O.G.69/2007 privind circulatia pe drumurile publice? Care este termenul legal in care Politia dupa ce primeste contestatia trebuie sa trimita dosarul catre judecatorie ? In acest moment,29.06.2009,autoturismul meu reparat din data de 22.05.2009,se afla in garajul service-ului,iar Judecatoria a stabilit termenul de judecare a contestatiei in data de 07.07.2009.Au procedat corect si au respectat termenele legale atat asig.B.T.Asig.cat si Politia Rutiera Tulcea ? Va multumesc anticipat tuturor.
Suhov Valentin, utilizator
Ord. CSA nr. 20/2008
Art. 43. - Despagubirile se stabilesc in conformitate cu art. 43 si 54 din Legea
nr. 136/1995, cu modificarile si completarile ulterioare, pe baza elementelor
cuprinse in formularul "Constatare amiabila de accident" ori pe baza actelor
eliberate de persoanele care au competente sa constate accidentele de vehicule
,
pe baza instiintarii sau a procesului-verbal de constatare a pagubelor intocmit
de asigurator ori prin hotarare judecatoreasca.
In cazul dv. p.v. al politiei a fost contestat, deci nu mai esxista, pana ce instanta va emite o hotarare
Contestatia se depune in termen de 15 zile lucratoare de la data luari la cunostinta (inmanare in cazul dv.)
Art. 45. - Despagubirile se stabilesc prin hotarare judecatoreasca, in cazul in
care:
3. nu se pot trage concluzii cu privire la persoana raspunzatoare de producerea
prejudiciului,
la cauzele si imprejurarile producerii accidentului, precum si la
cuantumul prejudiciilor produse.
P.v. contestat in instanta, numai prin hotararea completului rezolva aceasta vinovatie
Intrebare: la service ati fost cu constatarea tehnica intocmita de inspectorul de daune sau numai cu autorizatia de reparatie(sau p.v. de accident) ?
:offtopic:va inteleg supararea dar pe acest forum nu se fac reclamatii si deci nu se folosesc nume de persoane pe care le presupuneti a fi vinovate
Contestarea P.V. se face in termen de 15 zile (calendaristice)de la data luarii la cunostinta,conform O.G.2/2001,si nu in 15zile lucratoare.Daca ultima zi cade intr-o zi nelucratoare sau sarbatoare legala termenul se prelungeste pana la prima zi lucratoare inclusiv.Ex;30.04.2009 semneaza P.V.ul,-cand este a 15 zi? La service am fost cu constatarea tehnica intocmita de inspectorul de daune,autorizatia de reparatie,p.v.de accident. Intrebare:de ce intr-o zi mi-a propus sa semnez un angajament prin care eu sunt de acord ca in functie de solutia instantei (ma declara vinovat de producerea accidentului) ca in termen de 5 zile eu sa restitui integral valoarea daunei pe care el o achita anticipat,prin asigurarea mea Casco RCA.In urmatoarea zi nu a mai fost de acord cu propunerea zilei precedente.
Suhov Valentin a scris:

Contestarea P.V. se face in termen de 15 zile (calendaristice)de la data luarii la cunostinta,conform O.G.2/2001,si nu in 15zile lucratoare.Daca ultima zi cade intr-o zi nelucratoare sau sarbatoare legala termenul se prelungeste pana la prima zi lucratoare inclusiv.Ex;30.04.2009 semneaza P.V.ul,-cand este a 15 zi? La service am fost cu constatarea tehnica intocmita de inspectorul de daune,autorizatia de reparatie,p.v.de accident. Intrebare:de ce intr-o zi mi-a propus sa semnez un angajament prin care eu sunt de acord ca in functie de solutia instantei (ma declara vinovat de producerea accidentului) ca in termen de 5 zile eu sa restitui integral valoarea daunei pe care el o achita anticipat,prin asigurarea mea Casco RCA.In urmatoarea zi nu a mai fost de acord cu propunerea zilei precedente.
Suhov Valentin a scris:

In data de 30.04.2009 are loc accidentul rutier,produs astfel;drum cu prioritate,incerc sa depasesc auto. din fata mea un TV din 19toamna care emana noxe teribile,ne apropiem de o intersectie dirijata prin indicatoare de reglementare a prioritatii (cedeaza trecere).TV-ul din fata mea nu semnalizeaza intentia de schimbare a directiei de mers,ma asigur(drumul este cu o singura banda pe sens)pe celalalt sens nu-mi vine nimic,nici un auto.cu 20-25 metri de intersectie,semnalizez si incep depasirea.Aproximativ in mijlocul intersectiei TV-ul efectueaza viraj stanga acrosandu-ma in portiera dreapta fata si spate.Ne deplasam la constatari daune,se incheie P.V.ul,vinovat este soferul T.V.-ului pt.neacordare de prioritate,240lei amenda si 3pct.penalizare.Semneaza P.V.-ul de primire si semneaza ca este de acord cu despagubirea conform legii. Am executat corect manevra de depasire tinand cont ca marcajul este discontinuu,intersectia dirijata si auto.din fata mea nu a semnalizat intentia de schimbare a directiei de mers?Mentionez ca pagubele la auto.Renault Megane condus de mine sunt in valoare de 14.542.23 lei iar la TV-u cateva zgarieturi la bara protectie stanga,acesta circuland de a 2-a fara nici o problema. In data de 04.05.2009 se deschide dosarul de dauna la B.T.Asig.RCA al dl. cu TV-ul.In data de 22.05.2009 service-ul imi elibereaza factura si devizul de reparatie cu care ma prezint la B.T.Asig.Acesta refuza sa-mi semneze acceptul de plata pe motiv ca pers.vinovata(soferul TV-ului)ar fi depus contestatie.L-am rugat sa-mi prezinte o dovada,chitanta in acest sens.Nu mi-a prezentat absolut nimic.Intre 22.05.-28.05.2009 acesta imi spune cate o minciuna in fiecare zi ; contestatia a depus-o soferul TV-ului,a depus-o sotia soferului (aceasta lucreaza la B.T.Asig.!?),a depus-o prin posta,a depus-o la Politie.De abia in data de 28.05.2009 asig.B.T.Asig.la insistentele mele emite o adresa catre Judecatoria si Politia Tulcea. A procedat corect asigB.T.Asig.refuzandu-mi plata daunei,fara a-mi arata inscrisuri din care sa reiasa motivul refuzului ? In data de 02.06.2009 in urma insistentelor mele (intre 25.05.-28.05.2009)compartimentul juridic al Politiei Tulcea (am fost la ei de 3 ori) emite o adresa catre B.T.Asig.prin care ii aduce la cunostinta asig.ca P.V.-ul de cotravente a fost contestat in instanta,din care nu reiese faptul ca P.V.-ul a fost contestat in termenul legal de 15 zile.Pe data de 28.05.2009 am fost personal la Seful Pol.Rutiere Tl. ,care impreuna cu secretara dansului,au avut un comportament expeditiv fata de mine,spunandu-mi ca nu are timp sa verifice cand a fost depusa contestatia.Pe data de 27.05.2009 am fost la secretara Sefului Pol. Rutiere Tl.,care mi-a spus ca exista o contestatie a P.V.-ului respectiv, inregistrata pa data de 19.05.2009 in conditiile in care accidentul a avut loc pe data de 30.04.2009. In momentul primirii contestatiei Politia trebuia sa elibereze o dovada in acest sens,conform O.G.2/2001,sau contestatia trebuia depusa la Judecatorie conform O.G.69/2007 privind circulatia pe drumurile publice? Care este termenul legal in care Politia dupa ce primeste contestatia trebuie sa trimita dosarul catre judecatorie ? In acest moment,29.06.2009,autoturismul meu reparat din data de 22.05.2009,se afla in garajul service-ului,iar Judecatoria a stabilit termenul de judecare a contestatiei in data de 07.07.2009.Au procedat corect si au respectat termenele legale atat asig.B.T.Asig.cat si Politia Rutiera Tulcea ? Va multumesc anticipat tuturor.
Trebuie luata in calcul si posibilitatea trimiterii prin posta a contestatiei.Daca nu, contestatia va fi respinsa ca tardiva.