Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... E legal să înregistrez o discuție verbală sau ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

E legal să înregistrez o discuție verbală sau telefonică cu cineva?

Buna seara. As avea rugamintea sa-mi spuna cineva daca e legal sa inregistrez o discutie directa pe care o am cu cineva, sau telefonica ? Este vre-un act normativ care interzice acest lucru ? Multumesc daca poate cineva sa-mi dea vre-o informatie.
Manuela Rășină, administrator
Este legitim in masura in care exista un interes legal (se poate afirma si invers, dar eu am preferat asa), si in masura in care mai apoi nu se utilizeaza convorbirea in alte scopuri (in fapt legea asta sanctioneaza, utilizarea ilegala a inregistrarii). Deci, de la caz la caz.
Care lege ?
Ce?
Pai dumneavoastra ati spus ca legea sanctioneaza utilizarea inregistrarii ilegale a convorbirii. Iar eu am intrebat: care lege ?
Pilu, utilizator
Citeste atent :

[ link extern ]

Poti inregistra/filma doar daca consideri ca se atinge demnitatea si viata ta privata si acest lucru il poti face ca asigurare atunci si numai atunci daca vei avea probleme . Cu dovada poti merge la politie si o poti da ( ca copie ) ... Dar sa fie intr-un spatiu public totul . De fapt mai bine iti poate raspunde un avocat mai bine si un jurist .