Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de vanzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de vanzare cumparare

Este bine ca pe un contract de vanzare cumparare sa fie trecut pretul in LEI si in realitate sa fie achitat echivalent in EURO?
In contract se trece pretul in lei deoarece taxele notariale se platesc in moneda nationala. .

Daca se plateste in EUR atunci se trece echivalent in LEI la cursul BNR.
Multumesc pentru raspuns. Dar CE SE INTAMPLA DACA IN contractul de vanzare cumparare au fost trecuti LEI (fara a fi mentionat echivalentul a .... EUR) si in realitate s-a achitat EURO?
Nu se intampla nimic!:)
Important este ca in contract sa fie trecuta in primul rand moneda nationala.

Vanzatorul poate avea optiunea sa primeasca echivalentul in lei in orice moneda doreste, lei moldovenesti, dolari, franci elvetieni, ruble, yeni, etc.
Cum s-a facut descarcarea de plata?
CU NUMERAR