Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... nelamurire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

nelamurire

buna!azi m-am inregistrat pe forum.am o rugaminte la voi.as dori sa stiu daca locuintele de serviciu sau cele de interventie dintr-o garnizoana militara fac parte din domeniul privat al unitatilor militare din garnizoana respectiva?
puteti sa ma lamuriti va rog si daca exista un domeniu privat al MApN?

tot referitor la asta..un contract de inchiriere incheiat intr-o unitate militara(printr-un reprezentant persoana fizica) si un salariat al acestei unitati este un contract civil sau administrativ?
ContSters94625, utilizator
,,Titularul dreptului de administrare poate sa posede, sa foloseasca bunul si sa dispuna de acest, in conditiile actului prin care i-a fost dat bunul in administrare" Legea 213/1998. Folosinta bunului primit in administrare confera titularului acestuia posibilitatea dar si obligatia de a-l utiliza pentru realizarea scopului activitatii sale, cu respectarea uzului si interesului public.
Institutiile publice , fiind finantate in principal de la buget, nu vor putea pastra fructele civile percepute ( chiriile de ex.) decat in mod exceptional, atunci cand legea sau actul de infiintare le permite sa utilizeze veniturile produse de bunurile aflate in administrarea lor, ca surse extrabugetare de finantare. In toate celelelte cazuri, institutiile au obligatia de a varsa veniturile astfel realizate, la bugetul de stat sau la bugetele locale.
va multumesc mult pentru raspunsuri!
as mai avea ceva daca se poate sa ma lamuriti..este corecta sintagma ''jurisdictia revine instantelor de contencios administrativ/instantelor de drept comun''? vreau sa spun ca litigiile aparute intre doua parti contractante revin instantelor de drept comun/sau de contencios...#-o
care este scopul formei tipizate a contractelor?
ContSters94625, utilizator