Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident in timpul orelor de condus
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident in timpul orelor de condus

Buna ziua,

Acuma cateva saptamanii, pe cand eram in timpul orelor de curs, am facut accident cu masina scolii de soferi. La politie s-a declarat ca instructorul a fost vinovat, insa pe mine ma pune sa platesc jumate jumate cu el.....Chiar asa trebuie facut?

Tin sa precizez ca in contract sunt trecute urmatoarele:
-"pentru nerespectarea regurilor de circulatie in timpul pregatirii practice, responsabil este instructorul auto"
-"pentru eventualele pabuge materiale provocate in timpul pregatirii practice, responsabili sunt atat instructorul auto cat si cursantul, iar paguba v-a fi suportata in parti egale"

Practic daca el e vinovat pentru reguli, eu trebuie sa dau cot la cot banii cu el?
Maria113, utilizator
Prevederile contractuale exprima vointa ambelor parti semnatare. Prin urmare, prin semnarea contractului (fie ca l-ati citit sau nu) v-ati asumat acest risc.
ing. Ioan Ciobanu
Am platit, dar acuma numai imi raspunde la telefon cand sun sa facem ore...Cum trebuie sa procedez?