Forum Discuţii juridice Executare silită Prescriptie executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Prescriptie executare silita

Buna ziua,

Intr-o executare silita, daca s-a platit voluntar o parte din datorie iar executarea silita s-a perimat, plata partiala a datoriei mai intrerupe cursul prescriptiei sau nu? In art 708 din cpc se spune ca prescripţia nu este întrerupta daca executarea silita s-a perimat.
Multumesc anticipat pentru opinii.
:slap: Plata întrerupe termenul de prescripție, de la momentul plății începe să curgă un nou termen.

Perimarea executării silite anulează efectul executării silite ca act întrerupător de prescripție, nu efectul plății.

Dacă nu au trecut 3 ani de la momentul efectuării plăți, termenul de prescripție nu este împlinit.
IMicro Bucuresti, Consilier juridic
daca termenul de prescriptie e implinit la data platii, plata nu mai are ce intrerupe.
cum e cazul dvs in concret, despre ce titlu e vb, cand s-a cerut executarea, cand s-a facut plata ?
gi-jane2 a scris:

daca termenul de prescriptie e implinit la data platii, plata nu mai are ce intrerupe.

Va multumesc din nou pentru raspunsuri.
Termenul de prescriptie nu era implinit la data platii voluntare, dar plata s-a efectuat dupa declansarea executarii silite, care ulterior s-a perimat. Ce acte se desfiinteaza/efectul caror acte se anuleaza prin perimare?
atunci, termenul s-a intrerupt prin acea plata, urmand apoi sa treaca inca un termen de 3 ani, executarea nu are nicio legatura cu asta.
daca executarea e perimata, se anuleaza toate actele de executare, se ridica popriri, se anuleaza sechestre. Daca a lasat sa se perime, ca debitor nu veti mai plati cheltuielile pt aceasta executare, asta daca nu ati platit deja. Ce a apucat sa va ia, e bun luat.
cum nu e si prescris, chiar daca executarea e perimata, creditorul poate face alta cerere si o ia de la capat.
Totusi, aveti o hot a instantei ca e perimata ?