avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 799 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... escrocat
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

escrocat

am platit 2099,99 lei la firma Alprod 93,CUI: RO 3577497, pentru materiale pe care nu le-am ridicat sau primit. Mi-au promis ca-mi restituie banii - nu s-a intamplat acest lucru, desi le-am solicitat-o de mai multe ori prin email, convorbire telefonica, SMS. Acum nici nu imi mai raspund la telefon. Cum trebuie sa procedez pentru a-mi recupera banii?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: merbogen , utilizator 09:06, 13 Iunie 2015
Daca aveti facturi si chitante ca ati achitat sa ii dati in judecata urmand calea ordonantei de plata. Este mai rapid si taxa de timbru este de 200 de lei.
multumesc! le pot face plangere la opc/politie/fisc? - sincer, asta intentionez.
Ultima modificare: Vineri, 22 Mai 2015
merbogen, utilizator
@CristinaPaisa
La data de 15.02.2013 a intrat in vigoare Noul Cod de procedura civila.
NCPC prevede urmatoarele proceduri de recuperare a creantelor: procedura Ordonantei de plata, procedura Cererii cu valoare redusa si procedura de drept comun.
Schimbarile aduse de NCPC:
- s-a abrogat OG 5/2001 privind Somatia de plata si OUG nr.119/2007 privind Ordonanta de plata si s-a introdus o noua procedura de recuperare a creantelor, respectiv procedura prevazuta de art. 1025-1032 Cod procedura civila, privind cererile cu valoare redusa.

Este cazul evocat de @merbnogen.

Procedura privind cererile cu valoare redusă reprezintă o noutate adusă de către noul cod de procedură civilă şi este prevăzută de dispoziţiile art. 1025-1032 Cod procedură civilă. Procedura se aplică creanţelor care nu depăşesc o anumită valoare, respectiv suma de 10.000 de lei.
Suma de 10.000 lei cuprinde doar debitul principal fără a lua in calcul penalităţile şi dobânziile, acestea se vor calcula si se vor solicita separat in cadrul formularului.
Pentru cererile cu valoare redusa cuantumul taxei judiciare este de 50 de lei daca debitul solicitat este pana la suma de 2.000 lei si de 200 de lei daca debitul este peste 2000 lei si pana la 10.000 lei.
Ultima modificare: Vineri, 22 Mai 2015
legalmgm, utilizator
am urmat raspunsul dumneavoastra si am descarcat un formular de pe [ link extern ] ?

Alte discuții în legătură

Cerere valoare redusa akadea akadea La data de 15.02.2013 a intrat in vigoare Noul Cod de procedura civila. Acesta aduce schimbari in procedura de judecata a cauzelor, mai ales in ceea ce ... (vezi toată discuția)
og 5/2001 , somatia de plata - se mai aplica? flory1 flory1 Buna ziua, Va rog sa imi spuneti daca se mai poate introducere cerere de somatie de plata, in baza OG 5/2001 si respectiv art 119/2007 potrivit noului cod ... (vezi toată discuția)
Somatie de plata Florescu Madalina Florescu Madalina Buna ziua Am inteles ca incepand cu 01.02.2013 se abroga Ordonata nr. 5/2011 privind Somatia de plata. In cazul in care am un client, persoana juridica, ... (vezi toată discuția)