Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... OG 5/2001 , somatia de plata - se mai aplica?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

OG 5/2001 , somatia de plata - se mai aplica?

Buna ziua,

Va rog sa imi spuneti daca se mai poate introducere cerere de somatie de plata, in baza OG 5/2001 si respectiv art 119/2007 potrivit noului cod civil, pentru o creanta, certa lichida si exigibila. Daca nu, care ar fi baza legala.

Clauza penala: avem o clauza penala in contract.
La debitul restant al facturii tb sa adaugam penalitatile pe care le trecem ca si suma pana la data notificarii sau le stipulam procentual, asa cum sunt trecute in contract?

Pentru persoanele juridice care au o situatie firava, se acorda ajutor public judiciar?

Va rog sa imi spuneti daca au suferit modificari OG si care ar fi temeiul prezent pe care ne putem baza in cererea noastra.

Cu stima,
Flory
OG 5/2001 și OUG 119/2007 au fost abrogate odată cu intrarea în vigoare a NCPC.

Puteți uza de Procedura ordonanței de plată din NCPC prevăzută la art. 1013 - 1024 NCPC, sau dacă suma este până în 10.000 lei, de Procedura cu privire la cererile cu valoare redusă, prev. de art. 1025 - 1032 NCPC.
Am citit art, multumesc.
Cand formulez somatia, precizez ca aceasta este facuta in baza....carui art?Inainte scriam in baza OG 5/2001 si 119/2007.Acum scriu in baza art 1013-1024?scuze nu am exercitiu..multumesc
Da, acum practic nu mai se face distincție între ordonanța de plată și somația de plată. Există o singură procedură, deci vă întemeiați acțiunea în drept pe prevederile de la secțiunea aceea din NCPC.