Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... ART 1014 - aplicabilitate dupa intrarea in vigoare a ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

ART 1014 - aplicabilitate dupa intrarea in vigoare a NCPC

NOUL COD PROCEDURA CIVILA - ART 1014 SE APLICA SI ATUNCI CAND DEPUNEM SOMATIE DE PLATA PE OG 5/ SAU ORDONANTA DE PLATA PE OG 119???????????

Art. 1.014. - (1) Creditorul îi va comunica debitorului, prin intermediul executorului judecătoresc sau prin scrisoare recomandată, cu conţinut declarat şi confirmare de primire, o somaţie, prin care îi va pune în vedere să plătească suma datorată în termen de 15 zile de la primirea acesteia.
(2) Această somaţie întrerupe prescripţia extinctivă potrivit dispoziţiilor art. 2.540 din Codul civil, care se aplică în mod corespunzător.

OG 5/2001 si OUG 119/2007 sunt abrogate de la data intrarii in vigoare a NCPC ( art.83 din Legea 76/2012).
ddianna, utilizator
Titlul IX din NCPC vizeaza atat procedura somatiei de plata - OG 5/2001 cat si a ordonantei de plata - OUG 119/2007.
Asadar, procedura emiterii somatiei de plata catre debitor, prevazut de art. 1014 se aplica vechilor proceduri speciale mentionate mai sus.
Cred ca ati vrut sa spuneti art. 1.000 NCPC.
Dat fiind faptul ca au fost abrogate cele doua ordonante, daca introduceti o cerere de chemare in judecata dupa intrarea in vigoare a NCPC, atunci sunteti tinuta sa urmati procedura de la articolul mentionat mai sus.

sunt abrogate cele doua acte normative, asa ca urmati procedura ordonatei de plata din NCP
criss19 a scris:

Titlul IX din NCPC vizeaza atat procedura somatiei de plata - OG 5/2001 cat si a ordonantei de plata - OUG 119/2007.
Asadar, procedura emiterii somatiei de plata catre debitor, prevazut de art. 1014 se aplica vechilor proceduri speciale mentionate mai sus.

ªi cum se va aplica? Litigiile pe OG 5 şi OUG 117 se judeca numai daca, la data intrarii in vigoare a NCPC, ele erau pe rol (sau, cel puţin pe poştă).

După intrarea în vigoare a NCPC nu mai pot fi promovate acţiuni pe cele două ordonanţe, ci doar pe ordonanţa reglementată de art.1013 NCPC.

Aşa fiind, înseamnă că aplicarea procedurii somaţiei de plată către debitor, prevăzută de art.1014, aşa cum susţineţi, ar echivala cu aplicarea unei proceduri care, la data promovării cererilor, nu era încă în vigoare sau, dacă admitem, prin absurd, că o instanţă ar mai accepta să judece cauze introduse după 15 februarie şi întemeiate pe OG 5 sau OUG 119, ar echivala cu aplicarea unei proceduri în vigoare asupra unor legi care nu mai sunt în vigoare.

Nu am fost prea coerent? Aşa se întîmplă cînd facem un astfel de amalgam.

PS. Nu e 1000, e 1014, după republicare.