Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... abrogare ordonanta privind somatia de plata
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

abrogare ordonanta privind somatia de plata

Odată cu intrarea în vigoare a noului Cod de procedură civilă şe abrogă OG 572001 şi OG 117/2007.Cum se procedează acum pentru recuperarea unei datorii?
nu cumva v-ati referit la OG 5/2001 si OUG 119/2007?
eagle_free, utilizator
Da
In Noul Cod de Procedura Civila este reglementata procedura ordonantei de plata - vezi art. 1013 - 1024 N.C.P.C. Puteti consulta in articolele mentionate anterior, tot ce tine legat de noua procedura a ordonantei de plata. Odata cu intrarea in vigoare a Noului Cod de Procedura Civila, O.G. 5/2001 privind somatia de plata si O.U.G. nr. 119/2007 privind ordonanta de plata se vor abroga. Cu stima.
Noul cod de procedura civila care inca nu a intrat in vigoare, ci va intra, in viitor.