Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... somatie de plata
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

somatie de plata

In conditiile in care Legea 76/2012 abroga cu 01.02.2013 OUG 5/2001, dar acum s-a amanat data intrarii in vigoare, ce fac pot samerg pe somatie de plata sau care mai este procedura, ca nu stiu sa-mi intemeiez cererea
Exista OUG 119/2007 actualizata 2012. - totul consta in stricta indeplinire a cerintelor (creanta certa, lichida,exigibila), nu are influente aparitia noului cod de procedura
În situația în care doriți să demarați o procedură de recuperare a unei creanțe, până la data de 15.02.2013, aveți posibilitatea de a alege între procedurile speciale, prevâzute de dispozițiile O.G. nr. 5/2001 privind somația de plată (dacă nu există un contract încheiat între părți ci alte raporturi - gen comandă scrisă) ori de O.U.G. nr. 119/2007 privind ordonanța de plată (atunci când există un contract încheiat între părți), sau procedura de drept comun, prin formularea unei acțiuni în pretenții. Începând cu data de 15.02.2013, puteți apela la procedura ordonanței de plată, prevăzută de art. 1013 - 1024 Noul Cod de Procedură Civilă ori la procedura pe drept comun. Dacă aveți o creanță în pericol de a se precrie, puteți merge concomitent pe ambele proceduri, urmând ca, în funcție de termenul acordat și de alte variabile, să stabiliți mai departe cum veți proceda. Cu stimă.
multumesc mult, nu am inteles totusi cu data de 15.02.2013, unde este reglementat?
La data de 15.02.2013 va intra în vigoare Noul Cod de Procedură Civilă, conform O.U.G. nr. 4, publicată în Monitorul Oficial nr. 68 din 31 ianuarie 2013, urmând ca toate procesele civile începute după 15.02.2013 să se desfășoare potrivit dispozițiilor reglementate de N.C.P.C. Cu stimă.

multumesc mult