Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Contestatie
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Contestatie

Buna ziua,
Vreau sa depun o contestatie la judecatorie pentru o somatie de plata si nu stiu exact cum sa fac.Trebuie sa platesc si taxa de timbru(unde?).Pot trimite contestatia si prin scrisoare recomandata.E urgent pt,ca nu am decat 15 zile!Multumesc!Scuze pt.greseala din titlu...graba...
sandu.53, utilizator
Indicati temeiul legal invocat de cel care a introdus actiunea.

Din 15 februarie 2013, procedura ordonanței de plată este reglementată la art. 1013-1024 din Noul Cod de Procedură Civilă (NCPC) ca procedură unică, specială și rapidă de recuperare a creanțelor.
Actele normative care se aplicau în această materie, respectiv OG nr. 5/2001 privind somația de plată și OUG nr. 119/2007 privind ordonanța de plată, au fost abrogate la data intrării în vigoare a NCPC.
Multumesc pt.raspuns,
Somatia se refera la plata sumei de 100 lei plus penalizari repreazentand cheltuieli judiciare catre stat in calitate de apelant la un proces FNI din 2007(!)(SC/HJ/PV nr.24632/423 din 2007,deci o suma veche intr-un proces cu zeci de mii de persoane pagubite...ANAF IN TITLU EXECUTORIU INVOCA ART.141 DIN og nr.93/2003 privind codul de procedira civila