Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Restituire garantie de buna conduita
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Restituire garantie de buna conduita

Vreau sa formulez o actiune de restituire de catre autoritatea contractanta a garantiei de buna conduit.

Care ar fi temeiul de drept?

Sa formulez o actiune in contencios administrative sau sa formulez o actiune pe drept civil ca si cum ar trebui sa mi se restituie o cautiune?
Dispozitiile art. 271^2 alin. (1) si (2) din OUG nr. 34/2006 privind atribuirea contractelor de achizitie publica, a contractelor de concesiune de lucrari publice si a contractelor de concesiune de servicii sunt neconstitutionale cf. Deciziei CCR nr. 5/2015 publicata in MOf, Partea I, nr. 188 din 19 martie 2015.
vezi:
www.avocatnet.ro/content/art...
legalmgm, utilizator
da, stiu de decizia curtii, dar la mine totul s-a intamplat inainte de aceasta decizie, dar sprijinindu-ma doar pe cele din decizia curtii sa incerc sa recuperez banii platiti ca si garantie dar nu stiu daca sa ma duc pe civil ca si cum ar fi o restituire de cautine sau sa ma duc pe contencios fiind vorba de o autoritatea publica
Poate va ajuta art. 286 din OUG 34/2006:
(1) Procesele şi cererile privind acordarea despăgubirilor pentru repararea prejudiciilor cauzate în cadrul procedurii de atribuire, precum şi cele privind executarea, nulitatea, anularea, rezoluţiunea, rezilierea sau denunţarea unilaterală a contractelor de achiziţie publică se soluţionează în primă instanţă de către secţia de contencios administrativ şi fiscal a tribunalului în circumscripţia căruia se află sediul autorităţii contractante.