avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1501 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Recuperare Datorie - Credit Expres Romania
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Recuperare Datorie - Credit Expres Romania

Buna ziua,

Am primit un plic de la Credit Expres Romania in care se afla o " Decizie de initiere a procedurilor legale".
Este vorba despre datorie mai veche de 3-4 ani catre TELEKOM ( dupa vremea cand era cosmote ), cand am renuntat sa mai platesc suma era in jurul la 1000RON, acum suma a ajuns de 3130.97 RON, suma ce trebuie platita pana la data de 25.05.2015 si specifica ca restanta este din data de 30.07.2014 care aceasta data nu stiu ce reprezinta, primeam din inainte de acesta data plicuri de "amenintare".
Pe langa aceasta " Decizie de initiere a procedurilor legale" mai exista o instiintare catre " biroul executor judecatoresc XXX " din care citez " punerea in executare silita a titlului executoriu reprezentat de ordonanta de plata emisa de instanta judecatoreasca in temeiul art. 1021, CPC impotriva XXX , pentru recuperarea debitului in cuantum de 3130.97 Ron ( valoarea la data de 12.05.2015 )" .

Ce am de facut acum ?


Va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 06:17, 29 Mai 2015
~ Conținut șters la cerere ~
Nu exista, dar eu vreau sa scap de iei fara sa le platesc suma ceruta de ei ... m-am saturat de ei
ma refer chiar pot sa imi faca executare silita?? ceea ce doresc eu sa fac e sa platesc datoria initiala catre cosmote nu ceea ce sustin ce-i de la firma de recuperare
Ce zic ei acolo.. nu exista, trebuia sa fiti citat daca se ajungea in instanta.
Nu mai puteti plati la furnizor daca au cesionat creanta. Ori le propuneti astora sa dati 1000 de lei sau cat vreti sa dati si sa semnati acte in acest sens , ori lasati-i in pace si daca ajungeti in instanta , invocati prescriptia.
Am inteles asta... dar ma refeream la modul cum au formulat ei ... " punerea in executare silita a titlului executoriu reprezentat de ordonanta de plata emisa de instanta judecatoreasca in temeiul art. 1021 " ca aici este vorba de santaj emotional ... care ordonata? care instanta? tot ce specifica este un articol din codul civil.
Nu pot sa le fac ceva ? ... pt ca formularea nu este tocmai corecta din punctul meu de vedere...
Ultima modificare: Joi, 28 Mai 2015
MGRaducu, utilizator

Alte discuții în legătură

Telefonie mobila popnicolae popnicolae Am avut contract cu un operator de telefonie mobile. In 2009 nu am mai platit facturile in cuantum de 600 ron. Datoria a fost cedata catre altii. Acum imi vine ... (vezi toată discuția)
De unde stiu cand datoria s-a prescris? maryn1982 maryn1982 am si eu o intrebare am avut un abonament nu mai stiu anul dar cred ca in 2009 2010 la cosmote in care am avut o factura de 420 roni si nu am mai ... (vezi toată discuția)
Recuperari creante cosmote donisa donisa Buna ziua in 2007 am facut ub abonament la cosmote de 5 euro pt un an.am fost la zi cu plata facturii iar in iulie 2009 mi-a venit o factura de 200 ron pe ... (vezi toată discuția)