avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1594 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... transferul dreptului de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

transferul dreptului de proprietate

Buna seara
Am si eu urmatoarea problema: in urma unui acord de mediere instanta hotaraste:
Subsemnata...sunt de acord ca domnului... sa ii revina intreg dreptul de proprietate asupra imobilui...si sa fie inscris in cartea funciara intreg imobilul pe numele acestuia, dupa ramanerea definitiva a hotararii judecatoresti.
Transferul dreptului de proprietate pe numele... asupra imobilului situat in..., va opera de la data pronuntarii hotararii de expedient si sunt deacord cu intabularea de proprietate asupra imobilui in favoarea domnului....
subsemnatul ... inteleg sa achit urmatoarele...
subsemnatul ... ma oblig sa achit numitei....o sulta de ... in termen de..

intrebarea este: daca nu am achitat inca intreaga sulta pot transfera dreptul de proprietate pe numele meu deja?
multumesc
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 11:29, 27 Mai 2015
Conditia ca transferul dreptului de proprietate sa se produca efectiv este existenta hotararii de expedient a instantei si nu plata sultei.
Este posibil insa ca instanta sa nu pronunte hotararea pana ce nu faceti dovada platii sultei.
Pare ca s-a pronuntat deja.
Puteti sa inscrieti, insa puteti fi si executat pentru sulta aceea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Investire acord de mediere in instanta CameliaFlorescu CameliaFlorescu Buna ziua. daca apelez la serviciile unui mediator pentru a incheia un acord intre mine si o alta persoana legat de contributia in comun la construirea unei ... (vezi toată discuția)
Divort la mediator, familie cu copii si credit ipotecar cristeo cristeo Buna ziua, Sunt interesata cum se rezolva urmatoarea problema, familie cu 2 copii se hotaraste sa divorteze, prefera procedura medierii. Exista un apartament ... (vezi toată discuția)
Partaj ContSters193525 ContSters193525 1.Daca intr-un proces de iesire din indiviziune am platit taxa judiciara iar la prima infatisare cadem deacord si dorim sa mergem la mediator ne recuperam ... (vezi toată discuția)