Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... transferul dreptului de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

transferul dreptului de proprietate

Buna seara
Am si eu urmatoarea problema: in urma unui acord de mediere instanta hotaraste:
Subsemnata...sunt de acord ca domnului... sa ii revina intreg dreptul de proprietate asupra imobilui...si sa fie inscris in cartea funciara intreg imobilul pe numele acestuia, dupa ramanerea definitiva a hotararii judecatoresti.
Transferul dreptului de proprietate pe numele... asupra imobilului situat in..., va opera de la data pronuntarii hotararii de expedient si sunt deacord cu intabularea de proprietate asupra imobilui in favoarea domnului....
subsemnatul ... inteleg sa achit urmatoarele...
subsemnatul ... ma oblig sa achit numitei....o sulta de ... in termen de..

intrebarea este: daca nu am achitat inca intreaga sulta pot transfera dreptul de proprietate pe numele meu deja?
multumesc
Conditia ca transferul dreptului de proprietate sa se produca efectiv este existenta hotararii de expedient a instantei si nu plata sultei.
Este posibil insa ca instanta sa nu pronunte hotararea pana ce nu faceti dovada platii sultei.
Pare ca s-a pronuntat deja.
Puteti sa inscrieti, insa puteti fi si executat pentru sulta aceea.