Forum Discuţii juridice Executare silită executare anaf
Discuție deschisă în Executare silită

executare anaf

Buna ziua,

titlul executoriu fiscal trebuie, sau nu, investit cu formula executorie?
Avand in vedere:
(1) Titlurile executorii, altele decat hotararile judecatoresti, pot fi puse in executare numai daca sunt investite cu formula executorie.
Titlurile executorii emise de organele fiscale nu sunt supuse procedurii investirii cu formula executorie, deoarece se aplica legea speciala si anume, Codul de Procedura Fiscala.
multumesc pentru raspuns