avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 871 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de invaliditate

Sunt nascuta in octombrie 1959 si am lucrat fara intrerupere din noiembrie 1982 pana in martie 2015,cand am fost pensionata medical ,cu termen de revizuire martie 2016.
Pe decizia de pensionare emisa de Casa de pensii nu este trecut nici nerevizuibil nici revizuibil peste un an.Asta inseamna ca nu mai trebuie sa ma prezint la comisia de expertiza peste un an? In 2016,luna aprilie ma voi afla in situatia de a mai avea 5 ani pana la implinirea varstei de pensionare la limita da varsta.
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 13:22, 29 Mai 2015
In decizia medicala se trece revizuibil sau nerevizuibil.
Casa de pensii nu decide,revizuibil sau nerevizuibil.
1. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 79
(1) Nu mai sunt supusi revizuirii medicale pensionarii de invaliditate care:
a) prezinta invaliditati care afecteaza ireversibil capacitatea de munca;
b) au implinit varstele standard de pensionare prevazute de prezenta lege;
c) au varsta mai mica cu pana la 5 ani fata de varsta standard de pensionare si au realizat stagiile complete de cotizare, conform prezentei legi.
...

2. In luna mai 2016, cand impliniti 56 de ani si 7 luni (adica 5 ani mai putin decat varsta standard de pensionare, de 61 de ani si 7 luni) nu veti mai fi supusa revizuirii medicale.

3. In luna mai 2021 se trece de la pensia de invaliditate la pensia pentru limita de varsta si se va acorda cea mai mare dintre ele.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie de invaliditate barnos barnos barbat, nascut in 20 martie 1955, pensionat gr.3 de invaliditate in 2010, avand stagiul de cotizare de 32 ani. din 2010 si pana in prezent a lucrat cu contract ... (vezi toată discuția)
Pensie invaliditate revizuibila n1a9t5a6 n1a9t5a6 buna ziua.sunt nascuta in ianuarie 1956,stagiu de cotizare 31 ani . sunt pensionata gradul ii de invaliditate si trebuie sa merg la revizie la comisia de ... (vezi toată discuția)
Pensie de invaliditate nerevizuibila Olex Olex Buna ziua, Am si eu urmatoarea problema: O salariata de sex feminin nascuta 27.06.1956, angajata in 06.02.1973, pensionata pe caz de boala gr ll de la data ... (vezi toată discuția)