Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Inregistrare CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Inregistrare CIM

Buna ziua,
ziua de incepere a unui contract de munca poate fi 1 iunie, chiar daca e libera? Revisalul trebuie sa-l inregistrez azi?
Nu, nu poate fi 1 iunie. Data de inceput a contractului este 2 iunie, obligatoriu, chiar daca il inregistrati de azi.
De unde ati dedus dvs ca data de incepere a activitati nu poate fi 01.06.2015?

Hg 500/2011
Art. 3
(1) Registrul se intocmeste in forma electronica.
(2) Registrul se completeaza in ordinea angajarii si cuprinde urmatoarele elemente:
a) elementele de identificare a tuturor salariatilor: numele, prenumele, codul numeric personal — CNP, cetatenia si tara de provenienta — Uniunea Europeana — UE, non-UE, Spatiul Economic European — SEE;
b) data angajarii;
c) perioada detasarii si denumirea angajatorului la care se face detasarea;
d) functia/ocupatia conform specificatiei Clasificarii Ocupatiilor din Romania (COR) sau altor acte normative;
e) tipul contractului individual de munca;
f) durata normala a timpului de munca si repartizarea acestuia;
g) salariul, sporurile si cuantumul acestora;
h) perioada si cauzele de suspendare a contractului individual de munca, cu exceptia cazurilor de suspendare in baza certificatelor medicale;
i) data incetarii contractului individual de munca.

Art. 4
(1) Completarea, respectiv inregistrarea in registru a elementelor prevazute la art. 3 alin. (2) se face dupa cum urmeaza:
a) la angajarea fiecarui salariat, elementele prevazute la art. 3 alin. (2) lit. a)—g) se inregistreaza in registru cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre salariatul in cauza;
..

Astfel, daca data inceprii activitatii este data de 01.06.2015, revisal-ul se va depune astazi.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Pentru ca este zi nelucratoare, declarata prin lege???
Nu este adevarat.

Niciun text de lege nu prevede expres ca data inceperii activitatii / incetarii activitatii trebuie sa fie o zi lucratoare sau nelucratoare.
Desigur. Insa este logic ca nu se poate incepe activitatea intr-o zi nelucratoare. Asa, prin asociere, s-ar putea incepe lucrul si sambata sau duminica. :) Corect?
florinacojocaru, utilizator