avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 974 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Veterani de Razboi
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Veterani de Razboi

Buna ziua.Unde pot gasi actele necesare sa pot dovedi ca Bunicul meu afost vteran de razboi?Va Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Hulya57 , utilizator 05:05, 18 Iunie 2021
LEGE Nr. 44 din 1 iulie 1994 *** Republicata
privind veteranii de razboi, precum si unele drepturi ale invalizilor si vaduvelor de razboi

ART. 5
Calitatea de veteran de razboi se stabileste de catre Ministerul Apararii, pe baza
actelor oficiale solicitate de acest minister, eliberate de catre organele în drept
, prin care
se confirma situatiile prevazute la art. 1 si 2.

[ link extern ]

Direcţia calitatea vieţii personalului- Ministerul apararii

Domenii de activitate
- asistenţa veteranilor, invalizilor şi văduvelor de război/văduvelor de veterani de război (coordonare la nivel naţional);

Direcţia calitatea vieţii personalului are în componenţă trei structuri principale:
- Secţia calitatea vieţii personalului armatei;
- Secţia calitatea vieţii personalului în rezervă/retragere şi reconversie profesională;
- Secţia asistenţă veterani de război.

Coordonate de contact

Tel: 021.319.58.58, int. 2648 sau 2392
Fax: 021.319.59.38
Adresă: Drumul Taberei nr. 7-9, Sector 6, Bucureşti
Contact şef direcţie - e-mail: nanghelescu@mapn.ro

[ link extern ] /

Puteti sa apelati si la Asociatia Nationala a Veteranilor de Razboi
[ link extern ]
dar tot la Ministerul Apararii va vor trimite.
Ultima modificare: Vineri, 29 Mai 2015
cyan, moderator
Copii veteranilor de razboi decedati beneficiaza de drepturi?
Ultima modificare: Vineri, 18 Iunie 2021
Hulya57, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drepturile veteranilor de razboi si a urmasilor acestora tandarica tandarica Buna seara! Am nevoie de o informatie. Bunicul a fost veteran de razboi, a decedat in anul 1997. Nu a solicitat la primarie sa i se dea cei 500mp conform ... (vezi toată discuția)
Care e nr.decretului ultim privind pensia de urmas a veteranilor ... LorimerL LorimerL Care e nr.decretului ultim privind pensia de urmas a veteranilor de război (vezi toată discuția)
Ajutor inmormantare pentru veteran nico_fair nico_fair Buna ziua. Bunicul meu a decedat acum 1 saptamana si nu stim inca daca mama mea poate beneficia de ajutor de inmormantare pt acesta, mentionez ca avea 90 ... (vezi toată discuția)