Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Veterani de Razboi
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Veterani de Razboi

Buna ziua.Unde pot gasi actele necesare sa pot dovedi ca Bunicul meu afost vteran de razboi?Va Multumesc.
LEGE Nr. 44 din 1 iulie 1994 *** Republicata
privind veteranii de razboi, precum si unele drepturi ale invalizilor si vaduvelor de razboi

ART. 5
Calitatea de veteran de razboi se stabileste de catre Ministerul Apararii, pe baza
actelor oficiale solicitate de acest minister, eliberate de catre organele în drept
, prin care
se confirma situatiile prevazute la art. 1 si 2.

[ link extern ]

Direcţia calitatea vieţii personalului- Ministerul apararii

Domenii de activitate
- asistenţa veteranilor, invalizilor şi văduvelor de război/văduvelor de veterani de război (coordonare la nivel naţional);

Direcţia calitatea vieţii personalului are în componenţă trei structuri principale:
- Secţia calitatea vieţii personalului armatei;
- Secţia calitatea vieţii personalului în rezervă/retragere şi reconversie profesională;
- Secţia asistenţă veterani de război.

Coordonate de contact

Tel: 021.319.58.58, int. 2648 sau 2392
Fax: 021.319.59.38
Adresă: Drumul Taberei nr. 7-9, Sector 6, Bucureşti
Contact şef direcţie - e-mail: nanghelescu@mapn.ro

[ link extern ] /

Puteti sa apelati si la Asociatia Nationala a Veteranilor de Razboi
[ link extern ]
dar tot la Ministerul Apararii va vor trimite.
cyan, moderator
Copii veteranilor de razboi decedati beneficiaza de drepturi?
Hulya57, utilizator