avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1102 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Lamurire cu privire la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Lamurire cu privire la pensie

Buna seara as dori sa ma lamuriti intr-o problema. Socrul meu are 40 ani munca si 5 ani de grupa deci total 45 de ani de munca este nascut in 1956. As dori sa stiu, daca este posibil, cand ar putea iesi la pensie de drept sau daca se poate pensiona anticipat. In cazul in care se pensioneaza anticipat cam care ar fi pierderile si de ce pensie ar beneficia. Va multumesc si astept raspunsul dumneavoastra
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 21:52, 23 Iunie 2015
Precizati:
Anii efectivi de stagiu:
40 ?sau 45 ?
Anii(nr) si grupa:
I-a ?,sau a II-a ?
45 de ani din care 5 in grupa 2
Daca are 45 de ani de stagiu,din care 5 ani de grupa II-a,atunci pensie anticipata(fara penalizare)la 60 de ani.
Problema este daca s-a angajat la 14 ani.
2015-1956=59-45=14
banuiesc ca de fapt ar fi 40 de ani din care 5 de grupa. in orice caz daca s-ar pensiona acum cam care este penalizarea?............cam la ce pensie s-ar rezuma?...........va multumesc si astept raspunsul dumneavostra
Limita de varsta la 65 de ani.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 60 de ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani,fara stagiul asimilat(armata,cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 35 de ani,fara stagiul asimilat.
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%,mai aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 1 an si 3 luni.


Nu va poate spune nimeni cat va fi cuantumul pensiei.
Ultima modificare: Marți, 23 Iunie 2015
Carp Mircea, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie la drept giorgio24 giorgio24 Sunt barbat,nascut la 1956-21- 11 si am inceput lucru la 1975-13 01.As dori sa stiu cind pot sa ma pensionez la drept.Mentionez ca am vechime 39 ani( inclusiv ... (vezi toată discuția)
Posibila pensionare!? robert56 robert56 -tatal meu este nascut in 1956,octombrie -perioada lucrta este de 35ani -din care in grupa a-2-a doar 3ani -stagiul militar 16luni -1 an de somaj ... (vezi toată discuția)
Anul pensionarii terezakarl terezakarl As dori sa stiu pentru un barbat nascut in 1956.03.oct.ani de cotizare 40 care ar fi anul luna ziua pensionarii. Multumesc. (vezi toată discuția)