Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare imobil - agentie imobiliara
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare imobil - agentie imobiliara

In situatia in care am scos la vanzare un apartament si sunt contactat de un agent imobiliar, care vine cu un cumparator, daca eu cer ca in cazul acestei tranzactii doar cumparatorul sa plateasca acel comision cerut de agentul imobiliar, pentru ca el este cel care a apelat la agentie si nu eu, am acest drept?

Pe cate luni se incheie contractul intre agentul imobiliar si cel care îi solicita serviciile?
Daca nu incheiati niciun contract cu agentul imobliar atunci nu ii platiti niciun comision de intermediere.
Depinde ce intelegere aveti cu agentul imobiliar, daca i-ati aratat ca nu colaborati cu agentii in calitate de vanzator sau daca v-ati facut inteles... sau daca nu ati semnat vreo alta intelegere.
Intrebati, cu voce tare, cum stau lucrurile la ei in agentie.
@AVLIL: Multumesc pentru raspuns. Concret, am dat un anunt de vanzare a unui apartament si sunt contactat atat de persoane fizice, cat si de agenti imobiliari. Nu am pus problema platii comisionului cand am fost contactat de agentii imobiliari, doar au venit si au vazut apartamentul, motivand ca potentiali cumparatori ar fi interesati.

Vroiam sa stiu daca pot cere, in cazul in care un client al unui agent imobiliar doreste sa cumpere apartamentul, ca plata comisionului cerut de agent sa fie facuta integral de cumparator, caci pentru el alearga agentul si el este cel care a apelat la agentie si nu eu,vanzatorul.
In plus, comisionul cerut, de 1% mi se pare prea mare pentru munca depusa de agent pentru mine ca vanzator. Practic eu,vanzatorul, am dat anuntul online, agentul a vizualizat anuntul si a venit sa vada apartamentul.
Pentru aceasta simpla actiune eu, ca vanzator, sa platesc jumatate din comisionul cerut, adica 0.5% din pretul de vanzare al apartamentului, mi se pare exagerat de mult... mai ales ca trebuie sa platesc si impozitul pe venit la stat care este si acela destul de mare.

In aceste conditii, doream sa stiu daca pot cere ca plata acestui comision catre agentie sa fie efectuata doar de catre cumparator, eu,ca vanzator, neavand nicio intelegere cu agentul imobiliar si nesemnand niciun act in acest sens.

Multumesc!
Agentii imobiliari au pretentia sa le fie achitat comisionul de ambele parti bazandu-se pe perceptia ca ar reprezenta de fapt interesele atat ale cumparatorului cat si ale vanzatorului.

Sunt destule articole pe internet cu privire la intrebarea " cine plateste comisionul agentului imobiliar".
[ link extern ]

In fapt agentul imobiliar reprezinta doar interesele celui care l-a contactat pentru vanzare sau cumparare.

Simplul fapt de a da un telefon nu inseamna ca reprezinta pe cineva.
El v-a gasit si nu dvoastra l-ati cautat. Prin urmare comisionul trebuie sa il plateasca cine l-a pus sa ii caute apartament. Daca l-ati fi pus dvoastra sa va caute un cumparator atunci trebuia sa il platiti.

Atata timp cat agentul imobliar nu a facut niciun efort pentru a intermedia tranzactia ca reprezentant al dvoastra nu aveti ce sa ii platiti.
Nu incheiati niciun contract de intermediere cu agentul imobiliar chiar daca acesta vine cu cumparatorul.
Acesta poate solicita comisionul de intermediere de la cumparator daca acesta l-a contactat ptr a-i gasi un apartament.

@cyan: Asadar, inteleg ca atata timp cat eu nu inchei niciun contract cu agentul si nici nu-l solicit in vreun fel in vanzarea imobilului, in cazul unei vanzari el nu ma poate obliga sa platesc eu jumatate din comisionul perceput de el, pentru serviciile oferite practic cumparatorului, care l-a angajat si caruia ii revine plata respectivului comision.

Multumesc pentru raspunsul detaliat. Mi-era teama sa nu fiu obligat ulterior sa platesc parte din acel comision, atata timp cat eu nu am solicitat serviciile respective.
AlexPetru, utilizator