Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA TRANSPORT
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA TRANSPORT

Speta

Ruta : China – Frankfurt (Germania) – Timisoara (Romania)
Transbordare marfa : Frankfurth (Germania)
Declaratie vamala : deschisa in China / inchisa la Timisoara

1. Casa de expeditie (intermediar) – sediu in Romania
2. Transportator – sediul in Romania
3. Importator – sediu in Romania

Valoarea transportului – declarata la intocmirea declaratiei vamale si platit tva-ul aferent pentru tot traseul : China – Germania – Romania
Casa de expeditie – factureaza fara TVA catre importator valoarea totala a transportului (valoarea declarata pe declaratie)

Transportatorul final :
- incarca marfa din Frankfurth catre Timisoara
- are contract de transport doar cu intermediarul, respectiv Casa de expeditii
- numele transportatorului nu apare in declaratia vamala
- transportatorul NU are nici un contact cu Importatorul DOAR cu Casa de Expeditii pentru care presteaza un transport INTRACOMUNITAR Germania – Romania.

Intrebare :

Cum factureaza serviciul de transport TRANSPORTATORUL catre CASA de EXPEDITII tinand cont ca el incarca din Germania in Romania …intracomunitar si ca ambele firme au sediul in Romania??? ..cu TVA sau fara TVA ?
Daca sunt mai multi intermediari, cum se factureaza intre acestia valoarea transportului ??

Pct.meu de vedere este urmatorul :
Pentru ca:
- transportatorul nu are nici un contact cu importatorul
- transportatorul presteaza un serviciu intracomunitar pentru casa de expeditii (Germania-Romania)
- transportatorul nu apare in declaratia vamala
Tinand cont de toate de mai sus cred ca transportatorul factureaza catre Casa de expeditii valoare transportului pe ruta Germania – Romania la care adauga TVA-ul.

Multumesc.
Buna dimineata,
Aveti dreptate, transportatorul factureaza cu TVA. Nu este un serviciu intracomunitar daca casa de expeditii este din RO, este un transport intracomunitar pentru care locul prestarii serviciului este considerat a fi RO. Daca toti intermediari sunt din RO vor factura cu TVA.

O zi buna.

DEVA CONTABILITATE, Contabil