avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1438 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Contract de mediere
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Contract de mediere

Buna,
Contractul de mediere este sau nu un act juridic in instanta?
Închieerea unui contract de mediere între victima infracțiunii și suspect sau inculpat, poate produce efecte în sensul suspendării urmăririi penale sau a judecății, până la soluționarea pe calea medierii a conflictului penal, prin închieerea unui acord de mediere.
Este vorba de un partaj cu o plata(sulta).
Trebuie precizat totusi ca suspendarea nu poate dura decat maxim 3 luni de la data la care a fost dispusă.
~ Conținut șters la cerere ~
Am specificat...partaj(sulta),este civil

Alte discuții în legătură

Dezbatere mostenire- taxa timbru getagoghie getagoghie la o avere de 15000 euro(un exempu) ce taxa de timbru se percepe pt dezbatere de mostenire si iesire din indiviziune? (vezi toată discuția)
Taxa timbru partaj doineamariana doineamariana Buna ziua! As vrea sa stiu daca, in cadrul procesului de partaj, in urma cererii de acordare a facilitatilor ce am depus-o voi primi o reducere a taxei, dar in ... (vezi toată discuția)
Procedura divort- costuri/partaj- acte necesare alex83 alex83 buna ziua...care sunt procedurile de divort..?mai trebuiein..instanta?..sau cum se face mai exact.../..ma refer si cu treaba de partaj cu toate...acte ... (vezi toată discuția)