Forum Discuţii juridice Executare silită Onorarii minimale si maximale - executori judecatoresti
Discuție deschisă în Executare silită

Onorarii minimale si maximale - executori judecatoresti

as dori sa stiu cat revine taxa cu cheltuielile de executare silita la o creanta de 1900 de lei? va rog tare mult.
Buna ziua,

S-a schimbat legea si nu mai exsta onorarii minimale si maximale. Trebuie sa vorbiti cu executorul.

Aveti unele detalii aici www.avocatnet.ro/content/art...

Succes,
Dana Fatol, Avocat
Multumesc pentru raspuns. Dar ceva nu este in regula daca la o datorie de 1900 lei, am de platit cheltuieli de execuare silita in valoare de 1378 lei. Datoria a fost achitata din luna februarie si abia acum am primit adresa cu cheltuielile de executare . Institutia la care lucrez a virat 1/3 din salariu si datoria de 1900 de lei a fost achitata in totalitate in februarie. Totusi este foarte mult. Se poate face o contestatie?
Incercati sa obtineti opinia Camerei Executorilor Judecatoresti locale.
danafatol a scris:

Buna ziua,

S-a schimbat legea si nu mai exsta onorarii minimale si maximale. Trebuie sa vorbiti cu executorul.

Aveti unele detalii aici www.avocatnet.ro/content/art...

Succes,

Ioi, de unde le tot scoateți? Dacă ați citi cu atenție acel articol ați vedea că e vorba de cheltuielile de executare, cu excepția onorariului.

Pentru onorariul maximal avem Legea 188/2000 art. 39.

În ceea ce privește onorariul minimal, avem Ordinul MJ nr. 2550/C/2006 .

3. pentru creanţele în valoare de peste
1.000 lei, dar până la 50.000 lei inclusiv,
onorariul minim este de 75 lei plus un
procent de 2% din suma care depăşeşte
1.000 lei din valoarea creanţei ce fac
e
obiectul executării silite;
a) pentru creanţele în valoare de
până la 50.000 lei inclusiv, onorariul
maxim este de 10% din suma
reprezentând valoarea creanţei ce
face obiectul executării silite;

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Din ceea ce am copat mai sus , (Ordin MJ 2550 C/2006) inteleg ca este vorba despre onorariul executorului judecatoresc? iar cheltuielle de executare silita Inseamna altceva?
Din Legea 188/200 dau copy si va intreb eu unde ma regasesc??

a) pentru creantele in valoare de pana la 50.000 lei inclusiv, onorariul maxim este de 10% din suma reprezentand valoarea creantei ce face obiectul executarii silite;

la o datorie de 1900 de lei? repet , achitata in perioada noiembrie 2014- febr.2015 . am cerut insistent executorului sa trimita adresa oficiala cu cheltuielile de executare si abia saptamana aceasta am primit adresa din care reiese ca am de achitat 1378 lei.
Este normal sa primesc adresa abia dupa 3 luni Eu mi-as fi putut permite sa platesc cei 1900 de lei abia la 3 luni de la instiintarea popririi>???

Va multumesc! Toate cele bune!