Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita cheltuieli - contestatie
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita cheltuieli - contestatie

Buna ziua,

As dori sa-mi spuneti daca stie cineva despre cum se stabileste valoarea cheltuielilor cu executarea.

Valoarea acestor cheltuieli reprezinta 26,45% din suma pe care o datorez bancii, dupa cum urmeaza:

- 17,00 Lei Interogare CNPAS
- 9,80 Lei Taxe postale
- 19,60 Lei Taxe postale
- 40,00 Lei Taxa timbru executare
- 4,90 Lei Taxe postale
- 24,80 Lei Emitere adresa proprie angajator
- 49,60 Lei Emitere adresa proprie cont
- 24,80 Lei Instiintare poprire
- 49,60 Lei Redactare adresa - ANAF, CNPAS
- 248,00 Lei fotocopiere si papetarie
- 62,00 Lei Incheiere cheltuieli executare
- 161,20 Lei Incheiere NCPC+cerere incuviintare
- 50,84 Lei Inregistrare, formare si arhivare dosar
- 24,80 Lei Proces verbal incheiere dosar
- 124,00 Lei PV eliberare/distribuire sume
- 24,80 Lei Redactare adresa - ditl s2
- 37,20 Lei Ridicare incuviintare
- 858,68 Lei Onorariu executor judecatoresc

Total cheltuieli:1.831,62 Lei

Aveti cunostinta de corectitudinea acestor sume?

Se mentioneaza ca sumele calulate sunt valabile pana la data emiterii incheierii de stabilire a cheltuielilor de executare, urmand a fi ajustate cu dobanzile / penalitatile prevazute de lege si de costurile actelor de executare ulterioare ce se vor emite in cadrul dosarului executional.

Aceste dobanzi / penalitati se aplica intregii sume datorate, adica banca si executor?

In conformitate cu prevederile art. 714 alin (2) NCPC, am drept de contestatie la executare in 15 zile de la comunicare.

Eu nu contest executarea, dar mi se pare exagerata valoarea cheltuielilor efectuate, valoare care va urma sa creasca, fara a se mentiona cum si cand.

Pot face contestatie privitor la aceasta valoare? Si daca voi face contestatia, este posibil sa ma trezesc cu o valoare si mai mare?

Ce inseamna actele de executare ulterioare ce se vor emite in cadrul dosarului executional?

Am un salariu extrem de mic, dupa o lunga perioada de somaj si un copil in intretinere care nu primeste de la fostul sot pensie alimentara din ianuarie 2011, pe motiv de lipsa loc de munca.

Am calculat ca-mi trebuiesc 2 ani si jumatate ca sa pot achita suma totala. Ce se poate intampla pe parcursul acestei lungi perioade de timp?

In speranta ca-mi veti raspunde tuturor acestor intrebari, va multumesc anticipat pentru sfaturi si ajutor.

Cu mult respect,
Teodora

teodora.nenciu, utilizator
Nu am primit niciun raspuns la problema mea. Am gasit abia acum X-(ceva legat de asta si poate va ajuta candva, cumva pe cineva.

[ link extern ] /

Sper sa fie de folos!

In cazul Popririi
Onorarii,minimale

a) pentru creantele in valoare de pana la 50.000 lei inclusiv, onorariul minim se calculeaza dupa cum urmeaza:

pentru creantele in valoare de pana la 500 lei inclusiv, onorariul minim este de 10% din suma reprezentand valoarea creantei ce face obiectul executarii silite;
pentru creantele in valoare de peste 500 lei, dar pana la 1.000 lei inclusiv, onorariul minim este de 50 lei plus un procent de 5% din suma care depaseste 500 lei din valoarea creantei ce face obiectul
executarii silite;
pentru creantele in valoare de peste 1.000 lei, dar pana la 50.000 lei inclusiv, onorariul minim este de 75 lei plus un procent de 2% din suma care depaseste 1.000 lei din valoarea creantei ce face obiectul executarii silite;
b)pentru creantele in valoare de peste 50.000 lei, dar pana la 80.000 lei inclusiv, onorariul minim este de 1.175 lei plus un procent de 2% din suma care depaseste 50.000 lei din valoarea creantei ce face obiectul executarii silite;
c)pentru creantele in valoare de peste 80.000 lei, dar pana la 100.000 lei inclusiv, onorariul minim este de 1.775 lei plus un procent de 1% din suma care depaseste 80.000 lei din valoarea creantei ce face obiectul executarii silite;
d) pentru creantele in valoare de peste 100.000 lei, onorariul minim se calculeaza dupa cum urmeaza:
pentru creantele in valoare de peste 100.000 lei, dar pana la 400.000 lei inclusiv, onorariul minim este de 2.500 lei plus un procent de 1% din suma care depaseste 100.000 lei din valoarea creantei ce face obiectul executarii silite;
pentru creantele in valoare de peste 400.000 lei, onorariul minim este de 5.500 lei plus un procent de pana la 0,5% din suma care depaseste 400.000 lei din valoarea creantei ce face obiectul executarii silite. In cazul in care, la calculul onorariului maxim se foloseste un procent de pana la 0,5% inclusiv, pentru calculul onorariului minim datorat se aplica acelasi procent care a fost folosit si pentru calculul onorariului maxim.
Onorarii,maximale
a) pentru creantele in valoare de pana la 50.000 lei inclusiv, onorariul maxim este de 10% din suma reprezentand valoarea creantei ce face obiectul executarii silite;
b) pentru creantele in valoare de peste 50.000 lei, dar pana la 80.000 lei inclusiv, onorariul maxim este de 5.000 lei plus un procent de pana la 3% din suma care depaseste 50.000 lei din valoarea creantei ce face obiectul executarii silite;
c) pentru creantele in valoare de peste 80.000 lei, dar pana la 100.000 lei inclusiv, onorariul maxim este de 5.900 lei plus un procent de pana la 2% din suma care depaseste 80.000 lei din valoarea creantei ce face obiectul executarii silite;
d) pentru creantele in valoare de peste 100.000 lei, onorariul maxim este de 6.300 lei plus un procent de pana la 1% din suma care depaseste 100.000 lei din valoarea creantei ce face obiectul executarii silite.

In raport de cele de mai sus, tragem urmatoarea concluzie.

Daca in cazul popririi unei sume de de peste 50.000 lei, dar pana la 80.000 lei inclusiv avand in vedere ca executorul emite aceleasi acte, onorariul minimal pe care il poate incasa, este de 1.175 lei plus un procent de 2% iar in acelasi caz, fara niciun alt act emis in plus si pentru dosare de aceeasi complexitate, fiindca poprirea este una si aceeasi pentru toata lumea onorariul maximal este de 5.000 lei plus un procent de pana la 3%.

Calea prin care o persoana supusa unei proceduri de executare silita poate sa conteste acest tip de cheltuiala, este contestatia la executare, ce in raport de dispzotiile legale, se poate face la 15 zile de la primirea actelor de executare silita.

Nicio executare silita nu este taxata cu suma minimala sau cu suma intermediara, oricum executorul nu ar avea niciun interes, iar TOATE executarile silite pe care le-am vazut in ultimii 5 ani de zile au fost tarifate cu onorarii maximale,evident nejustificate, aparent legale cu protectia ordinului mai sus amintit, , ce fac ca executarea silita sa devina si mai impovaratoare pentru debitor. Instanta, poate sa anuleze sau sa reduca proportional aceste sume de bani.

Atentie – Nu uitati, executorul judecatoresc, nu poate incasa, decat un singur onorariu de executare si mai multe cheltuieli de executare, pe parcursul procedurii.
teodora.nenciu, utilizator