Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... am fost citat de politie dupa un an jumate
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

am fost citat de politie dupa un an jumate

BUNA ZIUA . in urma cu un an si jumatate am fost implicat intr-un scandal eram intr-un bar cu mai multi prieteni cand la un moment dat intra un grup de 5 baieti in interior unul din prietenii mei era beat rau si in momentul cand au intrat ceilalti unul din ei la lovit pe prietenul meu eu mam bagat sa ii despart si a inceput o batae generala dupa vreo 8 luni de la incident am fost chemati la politie pentru a ne impaca cu cei 5 fara a ni se lua vro declaratie nu am ajuns la nici un consens si politistul a zis sa plecam acasa ca o sa ne cheme la declaratii acum a mai trecut inca vreo 5 luni si ne cheama la declaratii .intrebarea mea este cum as putea eu esi din aceasta situatie ce as putea pati
Discutati cu persoanele implicate sa solutionati amiabil,astfel incat cercetarile in cauza sa fie stopate fara a se mai ajunge eventual la declinarea solutionarii in favoarea instantei de judecata
nu vor s a discute vor bani multi dar ce pot pati din toata treaba asta
Ce s-a retinut in sarcina dvs? detaliati.
poate iesi urat daca exista dovada ca ati participat, sau daca partea vatamata vine cu documente din care sa rezulte ca a avut nevoie de ingrijiri medicale prelungite cu spitalizare,
(1) Fapta prevăzută în art. 193, care a cauzat vreuna dintre următoarele consecinţe:
a) o infirmitate;
b) leziuni traumatice sau afectarea sănătăţii unei persoane, care au necesitat, pentru vindecare, mai mult de 90 de zile de îngrijiri medicale;
c) un prejudiciu estetic grav şi permanent;
d) avortul;
e) punerea în primejdie a vieţii persoanei,
se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani.
(2) Când fapta a fost săvârşită în scopul producerii uneia dintre consecinţele prevăzute în alin. (1) lit. a), lit. b) şi lit. c), pedeapsa este închisoarea de la 3 la 10 ani.
(3) Tentativa la infracţiunea prevăzută în alin. (2) se pedepseşte.

Detalii: [ link extern ] .