Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... ajutor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

ajutor

buna ziua.am o prietena in italia care sta cu sotul si ftita de 7 luni.el vrea sa o trimita acasa in romania cu fata.s-a dus la aeroport sa se intereseze daca trebuie procura semnata de el cum,ca este de acord sa paraseasca italia si au spus ca,nu.chiar nu trebuie sa se duca la ambasada la roma pentru acea procura?poate iesi din italia,doar ea cu buletinul si fetita cu pasaportul?va multumesc
pai din moment ce sunt casatoriti de ce ar avea nevoie de acea procura ??
procura se elibereaza in cazul in care sotii sunt despartiti si minorul a fost incredintat unui parinte.
in acest caz, daca parintele caruia i-a fost incredintat copilul vrea sa-l scoata din tara , are nevoie de acordul celuilalt parinte.
Da fara alte formalitati.
Un argument in plus este ca se intoarce acasa, la domiciliul din romania, si este vorba de un stat din UE.
La venire in tara nu-i trebuie procura dar daca doreste sa se intoarca la sot,are nevoie de procura.Noi suntem romani!
lupalb13 a scris:

La venire in tara nu-i trebuie procura dar daca doreste sa se intoarca la sot,are nevoie de procura.Noi suntem romani!

Nu e necesara procura in nici unul din cazurile mentionate , neavand legatura ca exista vreo deplasare catre Romania , ratiunea lipsei acesteia este faptul ca exista o casatorie incheiata in mod valabil.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Imi pare rau sa va contrazic d-na Stoica Ioana,sora mea casatorita cu acte in regula a fost "Stan patitul".Legea este clara...nimeni nu iese din tara cu un minor decat daca ii este incredintat definitiv si irevocabil spre crestere si educare ori daca are acordul sotului prin procura sau procura notariala pentru persoanele care insotesc minorii!!!!!
Serban Tanase, Consultant asigurari