Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Cand se anuleaza inregistrarea in scopuri de TVA?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Cand se anuleaza inregistrarea in scopuri de TVA?

Firma este inregistrata in scopuri de TVA din 09.01.2015 iar perioada fiscala este trimestrul calendaristic. Pana in prezent am inregistrat cheltuieli (am achitat facturi purtatoare de TVA) insa nu am facturat deloc. Pentru a ramane in continuare platitor de TVA, este nevoie ca pana la 30 iunie 2015 sa emit cel putin o factura purtatoare de TVA sau este suficienta deducerea de TVA aferenta facturilor achitate?

Multumesc!
alexran, utilizator
Se anuleaza la 6 luni pt deconturi depuse pe zero....
Nu am experienta in decontarile de TVA, de aceea intreb: un decont cu TVA colectata zero si TVA deductibila cateva sute de lei, de ex, este suficient incat sa raman platitor de TVA?
Da