Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Alocatie de stat
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Alocatie de stat

Bună ziua!
Am aflat că s-a discutat mărirea alocației de stat pentru copii peste 2 ani. Aș dori să aflu dacă într-adevăr s-a mărit alocația, sau au fost doar vorbe în vânt.
Mulțumesc.
Conforl Legii 125/2015 alocatia de stat pentru copii s-a marit de la 42 lei la 84 lei pe luna.
Legea 125/2015 privind aprobarea OUG 65/2014 pentru modificarea si completarea unor acte normative.

Articol unic
Se aproba Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 65 din 15 octombrie 2014 pentru modificarea si completarea unor acte normative, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 760 din 20 octombrie 2014, cu urmatoarele modificari si completari:

1. Inaintea articolului I se introduce un nou articol cu urmatorul cuprins:
"– La articolul 3 alineatul (1) din Legea nr. 61/1993 privind alocatia de stat pentru copii, republicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 767 din 14 noiembrie 2012, literele b) si c) se modifica si vor avea urmatorul cuprins:
'b) 0,168 ISR pentru copiii cu varsta cuprinsa intre 2 ani si 18 ani, precum si pentru tinerii prevazuti la art. 1 alin. (3);
c) 0,4 ISR pentru copiii cu varsta cuprinsa intre 3 ani si 18 ani, in cazul copilului cu handicap, conform prevederilor art. 58 alin. (1) din Legea nr. 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare.'"
Mulțumesc.
O zi bună.