Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Citatie DIICOT martor
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Citatie DIICOT martor

Salut.
Azi prietena mea s-a trezit la usa cu un domn politist care i-a inmanat o citatie de la DIICOT , precizez ca ea este minora , in care specifica , ca pe data de 11 IUNIE 2015 sa se prezinte la DIICOT BIROUL TERITORIAL SIBIU , noi suntem din Medias .
In citatie specifica si numarul dosarului si observ ca este dosar penal .... dosarul este din 2014.
Ea acum cateva luni bune ... prin 2014 octombrie/noiembrie a fost chemata la politia din Medias pentru a recunoaste niste poze ... si surpriza erau cunostinte foarte bune ... si a dat niste informatii despre persoane .
Noi banuim ca din cauza asta a primit citatia ... este posibil nu ? cel mai probabil din cauza asta dupa mintea mea ...
Sper ca am postat unde trebuie ....
Multumesc pentru timpul acordat .
alexe001, utilizator
Nu putem noi sti din ce motiv a fost chemata si oricum e irelevant. Ca martor, trebuie sa se prezinte si sa spuna adevarul. Daca nu se prezinta, poate fi amendata si adusa cu mandat. Daca are pana in 14 ani, la audiere trebuie sa asiste si unul dintre parinti.
Are 16 ani ... deci nu trebuie sa fie nici un membru al familiei alaturi ?
Sa mearga cu ea acolo, la audiere insa nu cred sa participe.
Are 16 ani ... deci nu trebuie sa fie nici un membru al familiei alaturi ?

Nu obligatoriu.
Nofacenoname0, utilizator
Ok , Multumesc mult pentru raspunsuri ....
Se poate intampla ceva cu ea ... in cazul de martor ?
Poate refuza declaratia ? fara a primi vre-o sanctiune ?
Declaratiile care le da ... le pot afla si " condamnatii" (nu stiu cum se numesc exact ) , pot afla si cine a dat declaratiile ? Va intreb pentru ca ei ii este foarte frica ... ca in pozele care i le-a aratat inainte politistul a recunoscut oameni care vand droguri , obliga femei la prostitutie ... chestii deastea .
alexe001, utilizator