Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Interdictie/ mandat arestare
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Interdictie/ mandat arestare

Firma cumnatului meu (turc) a fost verificata de vama si anaf, a primit o amenda de aproape 3 milioane lei noi pentru ca exista diferenta de valoare intre sumele trecute in facturi si valoarea adevarata a marfii, plus dobanzi si penalitati pentru TVA neplatit. s-a facut o contestatie la executare, pe internet apare ca a inceput executarea silita a firmei. Cumnatul meu este acum in Turcia, m-ar interesa sa stiu daca poate pati si el ceva, daca i se poate pune intedictie de intrare in Romania, daca poate fi arestat daca vine in tara, daca nu plateste amenda, poate fi executat si el sau doar bunurile firmei? Este vorba de un SRL cu asociat unic, cumnatul meu este si asociat si administrator. Multumesc anticipat, sper sa primesc un raspuns ok
In functie de detaliile concrete ale spetei, poate fi acuzat de evaziune fiscala. Nu cred ca se pune problema de masura de siguranta a expulzarii.
Interdictia de a intra pe teritoriul Romaniei se dispune pentru infractiuni ce tin de trecerea frontierei ilegal etc., ceea ce nu e cazul la dvs.