Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Spor CFP este incompatibil cu cel de conducere?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Spor CFP este incompatibil cu cel de conducere?

Lucreaz intr-un srl infiintat de Consiliu Local.

In cadrul societatii contabilul sef exercita CFP si pune viza aferenta. Pt aceasta activitate primeste un spor de CFP de 25%.

Alaturi de acesta beneficiaza si de un spor de conducere de 25 % (cred).

Cei de la curtea de conturi au facut ceva discutii cum ca cele doua sunt incompatibile.

Nu gasesc baza legala pentru o asemenea abordare. Din punctul meu de vedere nu pare a fi nimic in neregula . Activitatea de CFP se presteaza iar cea de conducere la fel.

Cum trebuie abordata problema?
Buna ziua,
Stiu ei ceva, dar nu exact:D
Nu sporurile sunt incompatibile.
Conf art 11 din OG 119/1999 "persoana care exercita controlul financiar preventiv propriu nu trebuie să fie implicată, prin sarcinile de serviciu, în efectuarea operaţiunii supuse controlului financiar preventiv propriu."
Anexa 1 lit. B pct . 4.2 din Ordin 923/2014 "persoanele care exercită controlul financiar preventiv sunt altele decât cele care aprobă şi efectuează operaţiunea supusă vizei."