Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Cazier fiscal
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Cazier fiscal

In luna Mai 2009 am fost inregistrat cu cazier fiscal pe o perioada de 5 ani pentru nedepunerea bilantului anual (eu fiind plecat la munca in strainatate iar societatea nu avea nici un fel de activitate).
Din ce m-am documentat eu tot de pe net, am inteles ca dupa o perioada de 5 ani mi se sterge automat cazierul fiscal conf pct. c. din ordonanta 75/30-08-2001 reactulizata si republicata.
In data de 12 Iunie anul curent aceasta societate a fost radiata prin decizie judecatoreasca si organele fiscale care mi-au intocmit cazierul fiscal mi-au spus ca mai am inca un an cazier fiscal incepand cu data radierii societatii conf. pct h. din aceeasi ordonanta!
La care dintre cele 2 puncte ma incadrez?
Va multumesc mult.
OG 75/2001
Art. 7
(1) Contribuabilii care au inscrise date in cazierul fiscal se scot din evidenta daca se afla in urmatoarele situatii:
....
h) decesul, respectiv radierea contribuabilului. In situatia radierii unei persoane juridice declarate inactive anterior radierii, inactivitatea fiscala inscrisa in cazierul fiscal al reprezentantului legal se scoate din evidenta acestuia la data implinirii unui termen de un an de la data radierii contribuabilului.

Acesta este textul de lege care va este aplicabil.