Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Este posibila recunoasterea copilului in certificat de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Este posibila recunoasterea copilului in certificat de catre tatal biologic si nu de pers cu care sunt casatorita?

sunt casatorita de aproximativ 2 ani. la scurt timp de la casatorie am pierdut orice legatura cu sotul. mi-am refacut viata si sunt insarcinata. la nastere copilul meu poate fi recunoscut de tatal biologic? in acelasi timp as vrea ca persoana cu care sunt casatorita sa nu aiba niciun drept asupra copilului nostru
In Romania nu se poate asa ceva.
va asteapta un proces de tagada de paternitate, inlaturati pe sot din certificat si apoi il poate recunoaste tatal biologic.
daca tagada de paternitate e ceruta de tatal biologic, se stabileste paternitatea fata de el in acelasi proces.
Recunoasterea se poate face prin declaratie notariala, insa nu se poate opera in actul de nastere a copilului pana la tagada paternitatii sotului.
Va trebuie date despre sot, actiune in instanta, expertiza IML, martori...