avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 103 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general LEGEA 70/2015
Discuție deschisă în Contabilitate în general

LEGEA 70/2015

In cazul in care am o activitate de amanet si acord un imprumut in valoare de 200.0000 lei unei persoane fizice ptr un gaj.
Prevederile privind limitarea nu se aplica institutiilor autorizate de BNR, pentru operatiile specifice activitatii cu care acestea au fost autorizate (deci ptr suma de 200.000 lei ma incadrez in plafon).
Dar peste 30 de zile la ridicarea gajului o sa am comision din aceasta tranzactie de 12.000 lei. Aceasta suma peste 10.000 de lei care o am de incasat de la persoana fizica este plafonata conform legii 70/2015 ?

Alte discuții în legătură

Plata asociat din ctr imprumut incheiat cu firma machiador machiador buna ziua , Va pun o intrebare referitoare la restituirile din ctr de imprumut al unui asociat . Se incheie un ctr de imprumut in suma de 12.000 lei cu ... (vezi toată discuția)
Aplicare legea 70/2015 ADragos ADragos Buna ziua , as dori sa stiu daca legea 70/2015 se aplica la casele de amanet si schimb valutar, referitor la platile catre persoanele fizice pentru produsul ... (vezi toată discuția)
Suma maxima plata numerar tranzactie imobiliara Eu-Genius Eu-Genius Buna ziua. Care este suma maxima legala care se poate plati numerar pentru o tranzactie imobiliara intre doua persoane fizice? Daca valoarea tranzactiei ... (vezi toată discuția)