Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... pot beneficia de indemnizatie pt cresterea copilului ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

pot beneficia de indemnizatie pt cresterea copilului daca am conventie de munca?

buna,as dori sa stiu daca pot beneficia de indemnizatie pt cresterea copilului daca am o conventie de munca din 28.10.2014 si copilul ar trebui sa se nasca la sfarsitul lui octombrie 2015 inceputul lui noiembrie.Va multumesc!
1. Din Ordinul MMFPS 1474/2011:

Situatie:
Sunt considerate venituri supuse impozitului pe venit veniturile obţinute de persoane fizice pe baza contractelor sau convenţiilor civile încheiate potrivit Codului civil?

Solutie:
La calculul indemnizaţiei pentru creşterea copilului se pot lua în considerare veniturile obţinute din activităţi independente - veniturile comerciale din prestări servicii, precum şi venitul obţinut în baza unei convenţii civile de prestări de servicii, acesta fiind supus impozitului pe venit şi realizat în urma unei activităţi prestate.

2. Asadar raspunsul este afirmativ.

3. Indepliniti si conditia celor 12 luni eligibile pentru a beneficia de indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC).
Va multumesc mult pentru raspuns!