Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... La ce data pot beneficia de pensie militara de stat ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

La ce data pot beneficia de pensie militara de stat conform noului proiect de Lege a pensiilor militare de stat

Sunt nascut in 07.02.1967 si sunt colonel in rezerva(r)(am avut calitatea de militar/ofiter in cadrul sistemului de ordine publica/siguranta nationala -01.04.1995-14.01.2013, toata aceasta perioada fiind incadrata si ca activitate in conditii speciale de munca; detin si brevet semnul onorific in serviciul patriei, pt 15 ani de activitate ca militar/ofiter, aprobat prin ordin al ministrului de interne) dar nu am calitatea de pensionar militar. Am trecut in rezerva la cerere, iar la acea data -14.01.2013- nu indeplineam conditiile de acordare a unei pensii potrivit prevederilor Legii nr. 263/2010. Inainte de a fi activat cadru militar eu am mai fost angajat si in alte doua locuri de munca in sector civil, conditii normale de munca si am trecut in cartea de munca 7 ani si 1 luna vechime/stagiu de cotizare. De asemenea de la data trecerii in rezerva 14.01. 2013 pana in prezent (06.2015)activez ca persoana fizica autorizata-PFA, platind CAS/ stagiu de cotizare( peste doi ani)la ANAF.
Citind proiectul de lege privind pensiile militare de stat, initiator Guvernul Romaniei, nr de inregistrare la Senatul Romaniei L212/2015([ link extern ]

De asemenea, in eventualitatea ca proiectul actual al noii legi privind pensiile militare va deveni lege si acesta mi s-ar aplica , eu , pentru a deveni beneficiar al noii legi, va trebui sa indeplinesc conditiile stabilite de art. 16, lit (b) : Vechime efectiva de cel putin 25 de ani, din care cel putin 15 ani vechime in serviciu (militar), cerinte pe care deja le am. In alta ordine de idei, varsta la care se va deschide dreptul meu la pensie cf anexei la lege este 58 ani si 8 luni, adica in 2025, luna oct. dar pun intrebarea daca din cei 58 ani 8 luni nu mi se scad 8 si 6 luni(cf art. art. 21 alin (1), lit b) din proiectul lege) pt cei peste 17 ani efectuati in conditii speciale de munca( am precizat ca de la data activarii ca ofiter 01.04.1995 pana la data trecerii in rezerva 14.01.2013 am lucrat numai in conditii speciale de munca certificata cu adresa scrisa de catre angajatorul meu , astfel incat varsta de pensionare sa fie 50 ani si 2 luni, adica anul 2017.
Pun aceasta intrebare intrucat dupa Legea 263/2010 ca sa beneficiez de reducerea de ani pentru activitate in conditii speciale trebuie sa indeplinesc stagiu de complet de cotizare de 35ani(mi-ar mai trebui inca 8 si 3 luni de stagiu de cotizare, intrucat pana in prezent am 26 ani si 9 luni stagiu de cotizare), iar reducerea varstei standard de pensionare mi se aplica din limita de varsta de 65 ani, adica din 65 ani se scad 8 ani si 6 luni, deci dupa aceasta lege ies la 56 ani si 6 luni adica in anul 2023 luna oct.
Pana la urma dupa ce lege pot iesi la pensie cand voi indeplini conditiile si la ce data pot deschide dreptul la pensie avand in vedere si reducerile de 8 ani si 6 luni pentru cei 17 ani lucrati in conditii speciale??? Legea 263/2010 sau proiectul de lege mentionat in cazul adoptarii sale.
[ link extern ]
Am pus si eu in forum o intrebare aproximativ la fel cu a dumneavoastra , cu doua saptamani in urma , dar nu am primit niciun raspuns.
Daca primiti raspuns , va rog frumos sa mi-l trimiteti si mie .

Va multumesc.
1. Eu zic sa asteptati sa se voteze legea, sa se promulge, sa se publice in M.O. si apoi discutam.

2. Acum discutam degeaba deoarece nu cunoastem forma finala a legii si mai rau ne incurcam.