Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... plaje concesionate?
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

plaje concesionate?

sunt o mai veche cunostinta virtuala pe avocatnet.ro si as dori sa ma mai lamuriti cu o problema ; este a treia sau a patra oara in vara asta cand merg pe plaja cu baietelul si cu sotul (locuim in Constanta) si mi se intampla sa fiu gonita de pe plaja daca nu inchiriez neaparat un sezlong;mi se pare strigator la cer sa dau 50 de ron pe 2 sezlonguri ,statutul meu fiind de somera la ora actuala ;stiu ca mai exista si portiuni (culmea ca niciodata nu le-am nimerit pe acelea)unde plaja este cica comunala! Stiu ca majoritatea plajelor sunt in concesiune,dar au dreptul sa ma goneasca ,daca eu nu-i deranjez cu nimic?nu le folosesc sezlongul,umbrela,etc?daca plaja ,apa,soarele sunt daruri de la Dumnezeu si sunt bunuri publice ,de ce trebuie sa fim tarati de colo-colo?e deranjant pentru oamenii care vin sa se relaxeze si se umplu de nervi........taxa la intrare in Mamaia ptr ce-o mai platim?nu e vorba numai de mine ci si de alte persoane care nu se pot bucura de mare ca de un bun al naturii decat daca au bani.Am plecat cu familia din nou suparata cautand totusi un loc de plaja si pentu oamenii ``fara bani`` amenintandu-l ca sa ma calmez cumva ,ca-l voi reclama pe domnul respectiv.As vrea sa stiu daca acel domn avea dreptate sau nu ,ca daca are dreptate ,imi cer scuze si n-am cuvinte.........

multumesc,Monica.
Buna ziua ,
De ce nu faceti o cerere scrisa catre Autoritatile locale prin care sa va exprimati nemultumirea?... ar trebui sa existe drepturi ale riveranilor?....ar trebui sa vedeti cum sta treaba....

Mult succes ,
Dacă problemele ridicate de dumneavoastră sunt reale să ştiţi că este un abuz din partea celor care administrează plaja.prin biletul de intrare pe plajă dumneavoastră încheiaţi practic un contract în care trebuie să beneficiaţi de servicii de calitate.faptul că sunteţi obligată să achiziţionaţi un serviciu este o practică abuzivă şi trebuie să vă adresaţi protecţieie consumaztorilor.
daniela vorovenci a scris:

Buna ziua ,
De ce nu faceti o cerere scrisa catre Autoritatile locale prin care sa va exprimati nemultumirea?... ar trebui sa existe drepturi ale riveranilor?....ar trebui sa vedeti cum sta treaba....

Mult succes ,

pai dumneavoastra nu stiti? eu vroiam sa stiu daca ma pot adresa autoritatillor,in baza carei legi si daca aceasta problema este de reclamat sau nu ,ca poate n-am dreptate ,eu stiu........nu sa ma arunc ca surda in toba. De aceea am apelat la serviciile dumneavoastra,ca dumneavoastra presupun ca stiti mult mai bine legile ca mine ,ca doar ati facut dreptul nu??? Site-ul se numeste avocatnet.ro ;daca nu stiti,ce va mai bagati in seama?

citez:
``As prefera ca... cunostintele mele profesionale sa vorbeasca despre mine.Traim intr-o tara in care demagogia primeaza si toata lumea e plictisita de vorbe in vant.Doresc ca faptele sa demonstreze.... ``

ContSters84764, utilizator
manolescuflorin a scris:

Dacă problemele ridicate de dumneavoastră sunt reale să ştiţi că este un abuz din partea celor care administrează plaja.prin biletul de intrare pe plajă dumneavoastră încheiaţi practic un contract în care trebuie să beneficiaţi de servicii de calitate.faptul că sunteţi obligată să achiziţionaţi un serviciu este o practică abuzivă şi trebuie să vă adresaţi protecţieie consumaztorilor.

multumesc ptr raspuns!biletul care il platim in statiunea Mamaia ,este de acces in statiune;se pare ca nu si posibilitatea de a face plaja unde doreste persoana . Eu as fi vrut sa stiu cam cum e treaba asta cu concesiunea plajelor,au dreptul de a ma goni de pe plaja daca nu inchiriez neaparat un sezlong care e foarte piperat25 ron-week-end ;la bulgari de ex ,este gratis acest servici,dar nu asta ma intereseaza ,am dat doar un ex,problema e ca daca eu sau alte persoane nu deranjezam ,de ce nu suntem lasati in pace sa facem plaja pe prosopul nostru unde dorim?.Probabil, ca se doreste civilizatie ,sunt de acord (in cazul in care nu erau asa scumpe) dar daca omul de rand nu-ai permite sa de cate 50 ron (2 sezlonguri) ,nu-l obliga,nu-goni.Doar asta vroiam sa stiu daca e abuz sau nu.Multumesc.
ContSters84764, utilizator
Nicidecum , plaja e bun proprietate publica .Chiar data in concesiune , concesionarul nu are nici un drept a va intrerzice a va aseza pe respectiva plaja data in concesiune.
Concedentul nu are un drept de proprietate asupra acestui bun , acestea fac parte din domeniul public .(nu pot fi dobandite nici macar prin uzucapiune )
Ceea ce exercita acesta reprezinta o simpla posesie si folosinta a respectivei plaje.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat