Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Taxa radio-tv
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Taxa radio-tv

Buna seara . As dori sa ma ajutati intr-o mica problema :

as dori sa stiu daca o persoana juridica este obligata la plata taxei radio-tv pentru sediul social...mai exact persoana juridica a fost instiintata de catre Radiodifuziunea Romana ca are de plata taxa tv in valoare de 1800 ron pe ultimii 3 ani. Multumesc.
Din cate stiu,taxa radio-tv era inclusa in factura de energie electrica,deci teoretic daca si-a platit toate facturile la electrica nu ar trebui sa fie vreo problema pentru ca nu vine factura separata pentru radio-tv
Foarte dubioasa situatia
cititi si articolul www.avocatnet.ro/content/art...
Ionut_Gabriel, utilizator
situatia nu este dubioasa deloc, daca nu exista contract de furnizare energie incheiat pe societate atunci nu se factureaza taxa decat pe persoana fizica.
Din pacate in lege spune ca toate societatile trebuie sa plateasca aceasta taxa tv, incercati sa solicitati factura (din cate stiu nu va va emite) si.............. nu platiti.