Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata

M-am nascut pe 30.08.1960. La data de 30.08.2015 o sa am 35 ani de vechime .Cand ma pot pensiona anticipat si cu ce penalizare ? Va multumesc anticipat.
Pensia anticipată parţială se acordă cu cel mult 5 ani înainte de împlinirea vârstei standard de pensionare, persoanelor asigurate care au realizat stagiile complete de cotizare prevăzute de lege, precum şi celor care au depăşit stagiul complet de cotizare cu până la 8 ani.
Conform anexei nr 5 la Legea nr 263/2010, cei nascuti in august 1960, se pensioneaza la implinirea varstei standard de pensionare in iunie 2022, varsta la iesirea la pensie 61 ani si 10 luni, stagiu complet de cotizare 31 ani si 10 luni iar stagiu minim de cotizare 15 ani.
Penalizarea este de 0.75%/ luna . Deci, daca iesiti la pensie anticipata partial, o sa aveti penalizare de 60 luni X0.75%= 45%
adicsx101, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Va multumesc mult pentru raspunsul complet si explicit. O zi frumoasa !
Multumesc ! Toate cele bune.