avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 723 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata

M-am nascut pe 30.08.1960. La data de 30.08.2015 o sa am 35 ani de vechime .Cand ma pot pensiona anticipat si cu ce penalizare ? Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: ene_laura , utilizator 09:25, 25 Iunie 2015
Pensia anticipată parţială se acordă cu cel mult 5 ani înainte de împlinirea vârstei standard de pensionare, persoanelor asigurate care au realizat stagiile complete de cotizare prevăzute de lege, precum şi celor care au depăşit stagiul complet de cotizare cu până la 8 ani.
Conform anexei nr 5 la Legea nr 263/2010, cei nascuti in august 1960, se pensioneaza la implinirea varstei standard de pensionare in iunie 2022, varsta la iesirea la pensie 61 ani si 10 luni, stagiu complet de cotizare 31 ani si 10 luni iar stagiu minim de cotizare 15 ani.
Penalizarea este de 0.75%/ luna . Deci, daca iesiti la pensie anticipata partial, o sa aveti penalizare de 60 luni X0.75%= 45%
Ultima modificare: Marți, 23 Iunie 2015
adicsx101, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
~ Conținut șters la cerere ~
Va multumesc mult pentru raspunsul complet si explicit. O zi frumoasa !
Multumesc ! Toate cele bune.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stagiul complet de cotizare la pensie este acelasi indiferent de data solicitarii iesirii la pensie? georgeogrinja georgeogrinja Dupa cum se stie, conform legii actuale a pensiilor, punctajul mediu anual se calculeaza impartind numarul total de puncte anuale la stagiul complet de ... (vezi toată discuția)
Varsta limita pentru pensionare marin1981 marin1981 Am 51 de ani impliniti.Am o vechime in munca de 30 de ani , din care 10 ani sunt la gr II.Imi puteti spune , va rog, care este varsta limita la care pot iesi ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata partiala brezel brezel persoana de sex feminin nascuta la data de 02 noiembrie1960 ,avand o vechime de 33.6 ani va rog sa-mi spuneti la ce data ma pot pensiona anticipat partial ... (vezi toată discuția)