avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1085 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie

Buna !Sotia a lucrat ca sudor 17 ani,acum are 47de ani.La ce virsta se poate pensiona ?Multumesc !
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 19:30, 23 Iunie 2015
1. Spuneti luna si anul nasterii sotiei si cati are lucrati in total.

2. De asemenea precizati daca in carnetul de munca are inregistrat ca a lucrat in grupe superioare de munca (gr. I sau a II-a, conditii deosebite sau speciale de munca) si in ce procent.
1 martie 1968 ,lucrat total 25 ani,locul de munca cu conditii deosebite sudor 16 ani
1. Pentru o femeie nascuta in martie 1968 varsta standard de pensionare este de 63 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 16 ani lucrati in conditii deosebite (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 3 ani si 6 luni, daca are realizat stagiul complet de cotizare de 35 de ani;
- se adauga la stagiul de cotizare 4 ani (25 + 4 = 29 de ani).

3. - In momentul in care va indeplini stagiul de cotizare de 35 de ani va putea solicita pensie pentru limita de varsta la 59 de ani si 6 luni in septembrie 2027
- Pana atunci pensia pentru limita de varsta se poate solicita la 63 de ani in martie 2031.

4. Se poate solicita pensie anticipata partiala la 58 de ani daca atunci va avea un stagiu de cotizare de 35 de ani.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cati ani pana la pensie mirceaschimbinschi mirceaschimbinschi Ma numesc Maria,nascuta 21.06.1968,lucrez din 03.11.1986,am 29 ani cotizati,dintre care--13ani si 8 luni in grupa 1si 7 ani si 5 luni in conditii deosebite,in ... (vezi toată discuția)
Pensie euvictoria euvictoria Sunt nascuta in octombrie 1959 . Lucrez ca educatoare din 1978 si vreau sa stiu cand pot iesi la pensie anticipat fara penalizare. In perioada 1 sept 1978-31 ... (vezi toată discuția)
Pensie miculavasile miculavasile Buna ziua ,sunt nascut in martie 1956. Lucrez din sepembrie 1974 pana in prezent. Din septembrie 1974 pana in decembrie 2005 am lucrat in grupa a 2 a de ... (vezi toată discuția)