Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

Buna ziua,

Sunt nascut in data de 04.05.1958, am vechime in munca 35 de ani din care 18 ani in grupa II .
Cand ma pot pensiona ?

Multumesc
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:
-Limita de varsta la 61 de ani.
-Pensie anticipata sau anticipata partial la 60 de ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani,fara stagiul asimilat(armata,cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partial este de 35 de ani,fara stagiul asimilat.

La acest moment aveti 39 de ani si 6 luni de stagiu(35+4 ani si 6 luni)stagiu aferent.
Va multumesc .