avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2263 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

Buna ziua,

Sunt nascut in data de 04.05.1958, am vechime in munca 35 de ani din care 18 ani in grupa II .
Cand ma pot pensiona ?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: costachegoga , utilizator 20:15, 23 Iunie 2015
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:
-Limita de varsta la 61 de ani.
-Pensie anticipata sau anticipata partial la 60 de ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani,fara stagiul asimilat(armata,cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partial este de 35 de ani,fara stagiul asimilat.

La acest moment aveti 39 de ani si 6 luni de stagiu(35+4 ani si 6 luni)stagiu aferent.
Va multumesc .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie paulibrion paulibrion Sunt nascut in 1955 in 29 septembrie.Am 35 ani vechime,in campul muncii.din care:in grupa 1 am 3 ani cu procent de 30 la suta si 2 ani cu procent de 50 la ... (vezi toată discuția)
Cand pot iesi la pensie? rupa rupa am vîrsta de 59 ani (13/09/1955). si ca vechime în munca 37 ani . Întrbabare - cind aș putea sa ma pensionez , indiferent de tipul de pensionare / ... (vezi toată discuția)
Pensionare dan_sibiu2016 dan_sibiu2016 o persoana de sex masculin nascut in IANUARIE 1959 cu o vechime de 36 ani si 2 luni din care 18 ani , grupa II cand se poate pensiona anticipat sau partial ... (vezi toată discuția)